Competitive Timing

MHSA State Meet

MHSA State Meet

October 24, 2015

Overall Finish List - Boys

Class AA Boys

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

188

Jake Perrin Flathead

14:47.90

4:56/M

12

 

2

2

210

Aidan Reed Helena

14:57.05

4:59/M

12

 

3

3

156

Riley Collins Bozeman

15:03.76

5:01/M

11

 

4

4

157

Chase Equall Bozeman

15:15.82

5:05/M

11

 

5

5

232

Marshall Beatty Sentinel

15:22.24

5:07/M

11

 

6

6

154

Caleb Allen Bozeman

15:27.07

5:09/M

12

 

7

7

192

Logan Harmon Glacier

15:30.98

5:10/M

12

 

8

8

155

Orrin Clark Bozeman

15:31.03

5:10/M

11

 

9

9

225

Preston Novak Hellgate

15:32.50

5:11/M

12

 

10

10

226

Danny Provo Hellgate

15:32.76

5:11/M

12

 

11

11

229

Isaac Schmidt Hellgate

15:33.10

5:11/M

10

 

12

12

158

Duncan Hamilton Bozeman

15:33.69

5:11/M

10

 

13

13

224

Peter Kirgis Hellgate

15:35.78

5:12/M

12

 

14

14

203

Teagan Olson Great Falls

15:38.38

5:13/M

10

 

15

15

132

Dawson Larance Billings Senior

15:43.61

5:14/M

11

 

16

16

179

Cooper West Charles M Russell(Great Falls)

15:50.83

5:17/M

10

 

17

17

187

Ben Perrin Flathead

15:51.13

5:17/M

9

 

18

18

230

Morris Wecker Hellgate

15:55.54

5:18/M

11

 

19

19

134

Peder Rickbeil Billings Senior

15:56.20

5:19/M

11

 

20

20

195

Tevyn Stetson Glacier

15:57.77

5:19/M

11

 

21

21

130

Carter Gall Billings Senior

16:01.80

5:20/M

12

 

22

22

152

Conrad Smith Billings West

16:02.96

5:21/M

12

 

23

23

133

Anthony Overcast Billings Senior

16:06.68

5:22/M

12

 

24

24

208

Ryan McNamara Helena

16:12.93

5:24/M

12

 

25

25

189

Brock Adkins Glacier

16:13.72

5:24/M

11

 

26

26

172

Collin Buck Charles M Russell(Great Falls)

16:13.83

5:24/M

12

 

27

27

181

Jacob Calles Flathead

16:13.90

5:24/M

12

 

28

28

136

Brendon Vladic Billings Senior

16:16.35

5:25/M

12

 

29

29

217

Bridger Longtine Helena Capital

16:18.51

5:26/M

11

 

30

30

138

Michael Augustine Billings Skyview

16:20.46

5:27/M

11

 

31

31

194

Jordan Stetson Glacier

16:20.87

5:27/M

9

 

32

32

235

Otto MacDonald Sentinel

16:21.75

5:27/M

9

 

33

33

198

Connor Dennis Great Falls

16:22.95

5:27/M

12

 

34

34

209

Jared Northrup Helena

16:24.73

5:28/M

12

 

35

35

180

Jaden Anderson Flathead

16:27.09

5:29/M

11

 

36

36

151

Simon Petsch Billings West

16:28.02

5:29/M

11

 

37

37

199

Will Hoard Great Falls

16:28.89

5:29/M

12

 

38

38

206

Iain Anderson Helena

16:29.89

5:30/M

11

 

39

39

159

Dylan Humberger Bozeman

16:30.43

5:30/M

10

 

40

40

237

Kegan Morris Sentinel

16:30.69

5:30/M

9

 

41

41

140

Jacob Gibbs Billings Skyview

16:32.55

5:31/M

12

 

42

42

186

Alex Murphy Flathead

16:32.57

5:31/M

10

 

43

43

148

Harrison Bentzel Billings West

16:35.10

5:32/M

12

 

44

44

196

Joseph Vanden Bos Glacier

16:36.07

5:32/M

10

 

45

45

145

Nick Painter Billings Skyview

16:36.23

5:32/M

11

 

46

46

185

Derek MacFarlane Flathead

16:37.58

5:32/M

11

 

47

47

143

Jake Kok Billings Skyview

16:38.86

5:33/M

11

 

48

48

239

Grant Wyland Sentinel

16:39.33

5:33/M

11

 

49

49

137

Ethan Wilson Billings Senior

16:41.03

5:34/M

9

 

50

50

184

Griffin Fischer Flathead

16:41.76

5:34/M

10

 

51

51

222

Kyle Gottman Hellgate

16:47.99

5:36/M

12

 

52

52

147

Adam Barrie Billings West

16:49.00

5:36/M

11

 

53

53

141

Austin Grewell Billings Skyview

16:50.22

5:37/M

11

 

54

54

174

Tim Laferriere Charles M Russell(Great Falls)

16:50.73

5:37/M

11

 

55

55

139

Connor Chirrick Billings Skyview

16:55.32

5:38/M

11

 

56

56

175

Michael Michelsen Charles M Russell(Great Falls)

16:56.93

5:39/M

10

 

57

57

162

Seth Vinger Bozeman

16:57.13

5:39/M

10

 

58

58

150

Tyler Gurchiek Billings West

16:57.78

5:39/M

10

 

59

59

233

Damian Croft Sentinel

16:58.12

5:39/M

12

 

60

60

219

Bryce Maxson Helena Capital

16:58.31

5:39/M

10

 

61

61

213

Spencer Bartow Helena Capital

16:58.80

5:39/M

10

 

62

62

131

Hayden Gall Billings Senior

17:11.97

5:44/M

9

 

63

63

202

Ryan Munsterteiger Great Falls

17:15.84

5:45/M

9

 

64

64

207

Noah Jakovac Helena

17:16.65

5:45/M

11

 

65

65

212

Matt Wintersteen Helena

17:18.88

5:46/M

11

 

66

66

227

Jack Puckett Hellgate

17:19.92

5:46/M

12

 

67

67

193

Ben Schwaller Glacier

17:21.63

5:47/M

9

 

68

68

149

Jerelle Big Hair Billings West

17:22.78

5:47/M

11

 

69

69

153

Logan Straus Billings West

17:24.25

5:48/M

10

 

70

70

171

Vincent Bohl Charles M Russell(Great Falls)

17:26.52

5:49/M

12

 

71

71

220

A. J. McBroom Helena Capital

17:32.73

5:51/M

12

 

72

72

165

Austin Gerry Butte

17:33.07

5:51/M

10

 

73

73

200

Bryce Krattiger Great Falls

17:34.71

5:51/M

12

 

74

74

125

Jonathan Knott Big Sky

17:35.76

5:52/M

10

 

75

75

144

Bridger Lamb Billings Skyview

17:36.88

5:52/M

10

 

76

76

191

Nash Grafe Glacier

17:39.83

5:53/M

9

 

77

77

201

Kyle Miller Great Falls

17:42.69

5:54/M

9

 

78

78

176

Taylor Ray Charles M Russell(Great Falls)

17:54.48

5:58/M

10

 

79

79

170

Shannon Tempel Butte

17:55.41

5:58/M

12

 

80

80

169

Nic Raiser Butte

18:00.14

6:00/M

12

 

81

81

197

Carter Davenport Great Falls

18:03.88

6:01/M

12

 

82

82

163

Erik Casagranda Butte

18:08.44

6:03/M

10

 

83

83

231

Franki Baldwin Sentinel

18:13.02

6:04/M

10

 

84

84

166

Seth Grant Butte

18:13.63

6:04/M

12

 

85

85

167

Kyle Konda Butte

18:13.66

6:04/M

11

 

86

86

218

Ethan MacKay Helena Capital

18:14.87

6:05/M

10

 

87

87

121

Josh Brunner Big Sky

18:15.35

6:05/M

12

 

88

88

234

Stirling Ewing Sentinel

18:19.60

6:06/M

12

 

89

89

173

Mackellin Dean Charles M Russell(Great Falls)

18:28.34

6:09/M

11

 

90

90

215

Mike Dioso Helena Capital

18:30.82

6:10/M

12

 

91

91

214

Jake Bubb Helena Capital

18:34.81

6:11/M

10

 

92

92

123

Justin Jones Big Sky

18:35.00

6:12/M

11

 

93

93

124

Dean Klakken Big Sky

18:36.58

6:12/M

12

 

94

94

128

Gavin Weber Big Sky

18:36.83

6:12/M

12

 

95

95

127

Joey Szekelly Big Sky

18:36.99

6:12/M

10

 

96

96

164

Gunther Clark Butte

18:37.23

6:12/M

12

 

97

97

211

Devin Seyler Helena

18:40.83

6:13/M

10

 

98

98

126

Abe Lowder Big Sky

18:47.60

6:16/M

10

 

Top

Team Summary Report - Boys

Class AA Boys

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Bozeman

33

3

4

6

8

12

39

57

 

 

Top 5 Times: 1:16:51.37

 

2

Hellgate

61

9

10

11

13

18

51

66

 

 

Top 5 Times: 1:18:09.68

 

3

Billings Senior

106

15

19

21

23

28

49

62

 

 

Top 5 Times: 1:20:04.64

 

4

Flathead

122

1

17

27

35

42

46

50

 

 

Top 5 Times: 1:19:52.59

 

5

Glacier

127

7

20

25

31

44

67

76

 

 

Top 5 Times: 1:20:39.41

 

6

Helena

162

2

24

34

38

64

65

97

 

 

Top 5 Times: 1:21:21.25

 

7

Sentinel

184

5

32

40

48

59

83

88

 

 

Top 5 Times: 1:21:52.13

 

8

Billings West

211

22

36

43

52

58

68

69

 

 

Top 5 Times: 1:22:52.86

 

9

Billings Skyview

216

30

41

45

47

53

55

75

 

 

Top 5 Times: 1:22:58.32

 

10

Great Falls

220

14

33

37

63

73

77

81

 

 

Top 5 Times: 1:23:20.77

 

11

Charles M Russell(Great Falls)

222

16

26

54

56

70

78

89

 

 

Top 5 Times: 1:23:18.84

 

12

Helena Capital

307

29

60

61

71

86

90

91

 

 

Top 5 Times: 1:26:03.22

 

13

Butte

397

72

79

80

82

84

85

96

 

 

Top 5 Times: 1:29:50.69

 

14

Big Sky

440

74

87

92

93

94

95

98

 

 

Top 5 Times: 1:31:39.52

 
 
Top

Final Team Results - Boys

Class AA Boys

Team - Bozeman Finish Position - 1
Team Score (places): 33 Team Score (times): 1:16:51.37 Ave Time:15:22.27
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

156

Riley Collins

11

3

3

15:03.76

15:03.76

0:00.00

2

157

Chase Equall

11

4

7

15:15.82

30:19.58

0:12.06

3

154

Caleb Allen

12

6

13

15:27.07

45:46.65

0:23.31

4

155

Orrin Clark

11

8

21

15:31.03

1:01:17.68

0:27.27

5

158

Duncan Hamilton

10

12

33

15:33.69

1:16:51.37

0:29.93

6

159

Dylan Humberger

10

(39)

(72)

16:30.43

1:33:21.80

1:26.67

7

162

Seth Vinger

10

(57)

(129)

16:57.13

1:50:18.93

1:53.37

 
Team - Hellgate Finish Position - 2
Team Score (places): 61 Team Score (times): 1:18:09.68 Ave Time:15:37.94
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

225

Preston Novak

12

9

9

15:32.50

15:32.50

0:00.00

2

226

Danny Provo

12

10

19

15:32.76

31:05.26

0:00.26

3

229

Isaac Schmidt

10

11

30

15:33.10

46:38.36

0:00.60

4

224

Peter Kirgis

12

13

43

15:35.78

1:02:14.14

0:03.28

5

230

Morris Wecker

11

18

61

15:55.54

1:18:09.68

0:23.04

6

222

Kyle Gottman

12

(51)

(112)

16:47.99

1:34:57.67

1:15.49

7

227

Jack Puckett

12

(66)

(178)

17:19.92

1:52:17.59

1:47.42

 
Team - Billings Senior Finish Position - 3
Team Score (places): 106 Team Score (times): 1:20:04.64 Ave Time:16:00.93
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

132

Dawson Larance

11

15

15

15:43.61

15:43.61

0:00.00

2

134

Peder Rickbeil

11

19

34

15:56.20

31:39.81

0:12.59

3

130

Carter Gall

12

21

55

16:01.80

47:41.61

0:18.19

4

133

Anthony Overcast

12

23

78

16:06.68

1:03:48.29

0:23.07

5

136

Brendon Vladic

12

28

106

16:16.35

1:20:04.64

0:32.74

6

137

Ethan Wilson

9

(49)

(155)

16:41.03

1:36:45.67

0:57.42

7

131

Hayden Gall

9

(62)

(217)

17:11.97

1:53:57.64

1:28.36

 
Team - Flathead Finish Position - 4
Team Score (places): 122 Team Score (times): 1:19:52.59 Ave Time:15:58.52
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

188

Jake Perrin

12

1

1

14:47.90

14:47.90

0:00.00

2

187

Ben Perrin

9

17

18

15:51.13

30:39.03

1:03.23

3

181

Jacob Calles

12

27

45

16:13.90

46:52.93

1:26.00

4

180

Jaden Anderson

11

35

80

16:27.09

1:03:20.02

1:39.19

5

186

Alex Murphy

10

42

122

16:32.57

1:19:52.59

1:44.67

6

185

Derek MacFarlane

11

(46)

(168)

16:37.58

1:36:30.17

1:49.68

7

184

Griffin Fischer

10

(50)

(218)

16:41.76

1:53:11.93

1:53.86

 
Team - Glacier Finish Position - 5
Team Score (places): 127 Team Score (times): 1:20:39.41 Ave Time:16:07.88
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

192

Logan Harmon

12

7

7

15:30.98

15:30.98

0:00.00

2

195

Tevyn Stetson

11

20

27

15:57.77

31:28.75

0:26.79

3

189

Brock Adkins

11

25

52

16:13.72

47:42.47

0:42.74

4

194

Jordan Stetson

9

31

83

16:20.87

1:04:03.34

0:49.89

5

196

Joseph Vanden Bos

10

44

127

16:36.07

1:20:39.41

1:05.09

6

193

Ben Schwaller

9

(67)

(194)

17:21.63

1:38:01.04

1:50.65

7

191

Nash Grafe

9

(76)

(270)

17:39.83

1:55:40.87

2:08.85

 
Team - Helena Finish Position - 6
Team Score (places): 162 Team Score (times): 1:21:21.25 Ave Time:16:16.25
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

210

Aidan Reed

12

2

2

14:57.05

14:57.05

0:00.00

2

208

Ryan McNamara

12

24

26

16:12.93

31:09.98

1:15.88

3

209

Jared Northrup

12

34

60

16:24.73

47:34.71

1:27.68

4

206

Iain Anderson

11

38

98

16:29.89

1:04:04.60

1:32.84

5

207

Noah Jakovac

11

64

162

17:16.65

1:21:21.25

2:19.60

6

212

Matt Wintersteen

11

(65)

(227)

17:18.88

1:38:40.13

2:21.83

7

211

Devin Seyler

10

(97)

(324)

18:40.83

1:57:20.96

3:43.78

 
Team - Sentinel Finish Position - 7
Team Score (places): 184 Team Score (times): 1:21:52.13 Ave Time:16:22.43
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

232

Marshall Beatty

11

5

5

15:22.24

15:22.24

0:00.00

2

235

Otto MacDonald

9

32

37

16:21.75

31:43.99

0:59.51

3

237

Kegan Morris

9

40

77

16:30.69

48:14.68

1:08.45

4

239

Grant Wyland

11

48

125

16:39.33

1:04:54.01

1:17.09

5

233

Damian Croft

12

59

184

16:58.12

1:21:52.13

1:35.88

6

231

Franki Baldwin

10

(83)

(267)

18:13.02

1:40:05.15

2:50.78

7

234

Stirling Ewing

12

(88)

(355)

18:19.60

1:58:24.75

2:57.36

 
Team - Billings West Finish Position - 8
Team Score (places): 211 Team Score (times): 1:22:52.86 Ave Time:16:34.57
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

152

Conrad Smith

12

22

22

16:02.96

16:02.96

0:00.00

2

151

Simon Petsch

11

36

58

16:28.02

32:30.98

0:25.06

3

148

Harrison Bentzel

12

43

101

16:35.10

49:06.08

0:32.14

4

147

Adam Barrie

11

52

153

16:49.00

1:05:55.08

0:46.04

5

150

Tyler Gurchiek

10

58

211

16:57.78

1:22:52.86

0:54.82

6

149

Jerelle Big Hair

11

(68)

(279)

17:22.78

1:40:15.64

1:19.82

7

153

Logan Straus

10

(69)

(348)

17:24.25

1:57:39.89

1:21.29

 
Team - Billings Skyview Finish Position - 9
Team Score (places): 216 Team Score (times): 1:22:58.32 Ave Time:16:35.66
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

138

Michael Augustine

11

30

30

16:20.46

16:20.46

0:00.00

2

140

Jacob Gibbs

12

41

71

16:32.55

32:53.01

0:12.09

3

145

Nick Painter

11

45

116

16:36.23

49:29.24

0:15.77

4

143

Jake Kok

11

47

163

16:38.86

1:06:08.10

0:18.40

5

141

Austin Grewell

11

53

216

16:50.22

1:22:58.32

0:29.76

6

139

Connor Chirrick

11

(55)

(271)

16:55.32

1:39:53.64

0:34.86

7

144

Bridger Lamb

10

(75)

(346)

17:36.88

1:57:30.52

1:16.42

 
Team - Great Falls Finish Position - 10
Team Score (places): 220 Team Score (times): 1:23:20.77 Ave Time:16:40.15
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

203

Teagan Olson

10

14

14

15:38.38

15:38.38

0:00.00

2

198

Connor Dennis

12

33

47

16:22.95

32:01.33

0:44.57

3

199

Will Hoard

12

37

84

16:28.89

48:30.22

0:50.51

4

202

Ryan Munsterteiger

9

63

147

17:15.84

1:05:46.06

1:37.46

5

200

Bryce Krattiger

12

73

220

17:34.71

1:23:20.77

1:56.33

6

201

Kyle Miller

9

(77)

(297)

17:42.69

1:41:03.46

2:04.31

7

197

Carter Davenport

12

(81)

(378)

18:03.88

1:59:07.34

2:25.50

 
Team - Charles M Russell(Great Falls) Finish Position - 11
Team Score (places): 222 Team Score (times): 1:23:18.84 Ave Time:16:39.77
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

179

Cooper West

10

16

16

15:50.83

15:50.83

0:00.00

2

172

Collin Buck

12

26

42

16:13.83

32:04.66

0:23.00

3

174

Tim Laferriere

11

54

96

16:50.73

48:55.39

0:59.90

4

175

Michael Michelsen

10

56

152

16:56.93

1:05:52.32

1:06.10

5

171

Vincent Bohl

12

70

222

17:26.52

1:23:18.84

1:35.69

6

176

Taylor Ray

10

(78)

(300)

17:54.48

1:41:13.32

2:03.65

7

173

Mackellin Dean

11

(89)

(389)

18:28.34

1:59:41.66

2:37.51

 
Team - Helena Capital Finish Position - 12
Team Score (places): 307 Team Score (times): 1:26:03.22 Ave Time:17:12.64
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

217

Bridger Longtine

11

29

29

16:18.51

16:18.51

0:00.00

2

219

Bryce Maxson

10

60

89

16:58.31

33:16.82

0:39.80

3

213

Spencer Bartow

10

61

150

16:58.80

50:15.62

0:40.29

4

220

A. J. McBroom

12

71

221

17:32.73

1:07:48.35

1:14.22

5

218

Ethan MacKay

10

86

307

18:14.87

1:26:03.22

1:56.36

6

215

Mike Dioso

12

(90)

(397)

18:30.82

1:44:34.04

2:12.31

7

214

Jake Bubb

10

(91)

(488)

18:34.81

2:03:08.85

2:16.30

 
Team - Butte Finish Position - 13
Team Score (places): 397 Team Score (times): 1:29:50.69 Ave Time:17:58.14
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

165

Austin Gerry

10

72

72

17:33.07

17:33.07

0:00.00

2

170

Shannon Tempel

12

79

151

17:55.41

35:28.48

0:22.34

3

169

Nic Raiser

12

80

231

18:00.14

53:28.62

0:27.07

4

163

Erik Casagranda

10

82

313

18:08.44

1:11:37.06

0:35.37

5

166

Seth Grant

12

84

397

18:13.63

1:29:50.69

0:40.56

6

167

Kyle Konda

11

(85)

(482)

18:13.66

1:48:04.35

0:40.59

7

164

Gunther Clark

12

(96)

(578)

18:37.23

2:06:41.58

1:04.16

 
Team - Big Sky Finish Position - 14
Team Score (places): 440 Team Score (times): 1:31:39.52 Ave Time:18:19.90
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

125

Jonathan Knott

10

74

74

17:35.76

17:35.76

0:00.00

2

121

Josh Brunner

12

87

161

18:15.35

35:51.11

0:39.59

3

123

Justin Jones

11

92

253

18:35.00

54:26.11

0:59.24

4

124

Dean Klakken

12

93

346

18:36.58

1:13:02.69

1:00.82

5

128

Gavin Weber

12

94

440

18:36.83

1:31:39.52

1:01.07

6

127

Joey Szekelly

10

(95)

(535)

18:36.99

1:50:16.51

1:01.23

7

126

Abe Lowder

10

(98)

(633)

18:47.60

2:09:04.11

1:11.84

Top

Overall Finish List - Girls

Class AA Girls

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

71

Annie Hill Glacier

16:30.71

5:30/M

10

 

2

2

10

Christina Aragon Billings Senior

16:47.51

5:36/M

12

 

3

3

16

Tiahna Vladic Billings Senior

17:08.34

5:43/M

9

 

4

4

38

Piper Meuwissen Bozeman

17:26.26

5:49/M

11

 

5

5

112

Ellen Brooks Sentinel

17:27.90

5:49/M

12

 

6

6

67

Kaitlin Wride Flathead

17:29.74

5:50/M

10

 

7

7

116

Molly MacDonald Sentinel

17:34.12

5:51/M

11

 

8

8

42

Kenenni Wiegand Bozeman

17:41.41

5:54/M

11

 

9

9

55

Trisha Carlson Charles M Russell(Great Falls)

17:49.91

5:56/M

11

 

10

10

39

Camila Noe Bozeman

17:59.66

6:00/M

10

 

11

11

113

Madeline Hamilton Sentinel

18:07.78

6:02/M

11

 

12

12

115

Madison Liechty Sentinel

18:15.82

6:05/M

12

 

13

13

103

Ellee Becker Hellgate

18:16.97

6:05/M

10

 

14

14

36

Phoebe Jacques Bozeman

18:17.97

6:06/M

10

 

15

15

107

Miranda Foster Hellgate

18:18.05

6:06/M

12

 

16

16

35

Laina Hall Bozeman

18:29.00

6:10/M

10

 

17

17

64

Gillian Maness Flathead

18:37.02

6:12/M

12

 

18

18

109

Allison Monahan Hellgate

18:39.56

6:13/M

12

 

19

19

12

Jade Hallgrimson Billings Senior

18:41.55

6:14/M

9

 

20

20

106

Ella Degrandpre Hellgate

18:42.16

6:14/M

9

 

21

21

13

Jaylyn Hallgrimson Billings Senior

18:47.73

6:16/M

9

 

22

22

32

Annabelle Olsen Billings West

18:48.35

6:16/M

10

 

23

23

14

Courtney Hutton Billings Senior

18:52.66

6:17/M

12

 

24

24

11

Elena Borges Billings Senior

18:57.25

6:19/M

11

 

25

25

77

Laura Duffy Great Falls

18:58.77

6:19/M

10

 

26

26

59

Nicole Bouma Flathead

19:00.12

6:20/M

11

 

27

27

104

Wren Cilimburg Hellgate

19:04.82

6:21/M

9

 

28

28

4

Makenna Edwards Big Sky

19:06.50

6:22/M

9

 

29

29

75

Bailey Smith Glacier

19:08.96

6:23/M

11

 

30

30

34

Zoe Eberspecher Bozeman

19:10.49

6:23/M

10

 

31

31

41

Elsa Sveen Bozeman

19:10.74

6:23/M

11

 

32

32

108

Madison Matthias Hellgate

19:10.77

6:23/M

12

 

33

33

66

Sadie Wilson Flathead

19:18.45

6:26/M

9

 

34

34

117

Kelsey Mueller Sentinel

19:19.78

6:26/M

10

 

35

35

88

Hallie Hartnett Helena

19:20.11

6:27/M

12

 

36

36

61

Meaghan Fisher Flathead

19:26.79

6:29/M

9

 

37

37

51

Annabella Aline Charles M Russell(Great Falls)

19:28.94

6:29/M

10

 

38

38

3

Madison Edwards Big Sky

19:30.55

6:30/M

9

 

39

39

93

Michelle Quinones Helena

19:32.55

6:31/M

11

 

40

40

87

Claudia Downing Helena

19:33.38

6:31/M

10

 

41

41

97

Katarina Olson Helena Capital

19:36.92

6:32/M

12

 

42

42

111

Keilan Sayer Hellgate

19:40.67

6:33/M

12

 

43

43

33

Kailee Stoppel Billings West

19:41.50

6:34/M

10

 

44

44

17

Paloma Whitworth Billings Senior

19:42.22

6:34/M

10

 

45

45

28

Peyton Lipp Billings West

19:50.82

6:37/M

9

 

46

46

73

Ahna Kreitinger Glacier

19:55.29

6:38/M

11

 

47

47

100

Hannah Rohrer-Fitzhugh Helena Capital

19:55.89

6:38/M

10

 

48

48

96

Abby McBroom Helena Capital

19:56.31

6:39/M

11

 

49

49

24

Hannah Hirschi Billings Skyview

19:58.71

6:39/M

9

 

50

50

83

Veda Root Great Falls

20:04.12

6:41/M

9

 

51

51

50

Joby Rosenleaf Butte

20:12.87

6:44/M

11

 

52

52

69

Corinne Hamilton Glacier

20:14.41

6:45/M

12

 

53

53

57

Mackenzie George Charles M Russell(Great Falls)

20:15.90

6:45/M

10

 

54

54

63

Julian Kaptanian Flathead

20:19.24

6:46/M

12

 

55

55

68

Carrigan Hamilton Glacier

20:20.28

6:47/M

9

 

56

56

90

Kylie Karls Helena

20:24.07

6:48/M

10

 

57

57

27

Jessica Keller Billings West

20:26.56

6:49/M

12

 

58

58

72

Makenna Kauffman Glacier

20:29.54

6:50/M

9

 

59

59

53

Roya Blake Charles M Russell(Great Falls)

20:32.98

6:51/M

12

 

60

60

80

Jada Maynor Great Falls

20:39.41

6:53/M

9

 

61

61

91

Katelyn McKay Helena

20:51.52

6:57/M

9

 

62

62

60

Madison Edwards Flathead

20:53.90

6:58/M

12

 

63

63

86

Britta Binde Helena

20:54.11

6:58/M

11

 

64

64

2

Quinn Diehl Big Sky

20:54.61

6:58/M

11

 

65

65

25

Glory Konecny Billings Skyview

20:56.85

6:59/M

10

 

66

66

44

Cati Carmody Butte

20:59.25

7:00/M

11

 

67

67

94

Rachel Baranek Helena Capital

21:04.30

7:01/M

10

 

68

68

102

Anna Young Helena Capital

21:04.86

7:01/M

11

 

69

69

56

Sydney Dickinson Charles M Russell(Great Falls)

21:10.09

7:03/M

11

 

70

70

31

Veronica Murtaugh Billings West

21:11.84

7:04/M

11

 

71

71

79

Cameron Fuentez Great Falls

21:14.37

7:05/M

12

 

72

72

1

Bailey Carlson Big Sky

21:19.44

7:06/M

9

 

73

73

81

Faith Quinlisk Great Falls

21:23.77

7:08/M

11

 

74

74

26

Ashlee Richards Billings Skyview

21:24.75

7:08/M

12

 

75

75

54

Sariah Blake Charles M Russell(Great Falls)

21:28.22

7:09/M

10

 

76

76

92

Abby Northrup Helena

21:32.82

7:11/M

12

 

77

77

74

Taylor Lapke Glacier

21:36.57

7:12/M

12

 

78

78

29

Brittney Marosok Billings West

21:40.33

7:13/M

12

 

79

79

30

Morgan Miller Billings West

21:41.69

7:14/M

12

 

80

80

76

Nely Baltazar Great Falls

21:42.55

7:14/M

11

 

81

81

99

Meghan Robinson Helena Capital

21:43.18

7:14/M

10

 

82

82

78

Lyndee Feisthamel Great Falls

21:58.04

7:19/M

12

 

83

83

5

Rachel Levison Big Sky

22:04.58

7:21/M

11

 

84

84

120

Bonnie Wolgamot Sentinel

22:05.39

7:22/M

12

 

85

85

8

Elizabath Nemetchek Big Sky

22:07.55

7:22/M

12

 

86

86

119

Lindsey Roosa Sentinel

22:22.45

7:27/M

10

 

87

87

58

Aimee McCracken Charles M Russell(Great Falls)

22:27.03

7:29/M

10

 

88

88

43

Abby Burke Butte

22:32.05

7:31/M

12

 

89

89

48

Rosie Real Butte

22:38.01

7:33/M

10

 

90

90

20

Grace Brewington Billings Skyview

22:49.12

7:36/M

9

 

91

91

95

Bailey Jacobson Helena Capital

22:55.67

7:38/M

11

 

92

92

19

Kaitlin Benson Billings Skyview

23:09.20

7:43/M

10

 

93

93

23

Tayla Harper Billings Skyview

24:04.56

8:01/M

12

 

94

94

49

Maya Robins Butte

24:23.59

8:08/M

10

 

95

95

18

Brynlee Baker Billings Skyview

24:25.07

8:08/M

12

 

96

96

46

Sheridan Hafer Butte

24:47.34

8:16/M

11

 

97

97

47

Haley Mellott Butte

25:10.39

8:23/M

11

 

98

98

7

Jo Mitchell Big Sky

25:16.95

8:25/M

11

 

Top

Team Summary Report - Girls

Class AA Girls

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Bozeman

52

4

8

10

14

16

30

31

 

 

Top 5 Times: 1:29:54.30

 

2

Billings Senior

68

2

3

19

21

23

24

44

 

 

Top 5 Times: 1:30:17.79

 

3

Sentinel

69

5

7

11

12

34

84

86

 

 

Top 5 Times: 1:30:45.40

 

4

Hellgate

93

13

15

18

20

27

32

42

 

 

Top 5 Times: 1:33:01.56

 

5

Flathead

118

6

17

26

33

36

54

62

 

 

Top 5 Times: 1:33:52.12

 

6

Glacier

183

1

29

46

52

55

58

77

 

 

Top 5 Times: 1:36:09.65

 

7

Charles M Russell(Great Falls)

227

9

37

53

59

69

75

87

 

 

Top 5 Times: 1:39:17.82

 

8

Helena

231

35

39

40

56

61

63

76

 

 

Top 5 Times: 1:39:41.63

 

9

Billings West

237

22

43

45

57

70

78

79

 

 

Top 5 Times: 1:39:59.07

 

10

Helena Capital

271

41

47

48

67

68

81

91

 

 

Top 5 Times: 1:41:38.28

 

11

Great Falls

279

25

50

60

71

73

80

82

 

 

Top 5 Times: 1:42:20.44

 

12

Big Sky

285

28

38

64

72

83

85

98

 

 

Top 5 Times: 1:42:55.68

 

13

Billings Skyview

370

49

65

74

90

92

93

95

 

 

Top 5 Times: 1:48:18.63

 

14

Butte

388

51

66

88

89

94

96

97

 

 

Top 5 Times: 1:50:45.77

 
 
Top

Final Team Results - Girls

Class AA Girls

Team - Bozeman Finish Position - 1
Team Score (places): 52 Team Score (times): 1:29:54.30 Ave Time:17:58.86
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

38

Piper Meuwissen

11

4

4

17:26.26

17:26.26

0:00.00

2

42

Kenenni Wiegand

11

8

12

17:41.41

35:07.67

0:15.15

3

39

Camila Noe

10

10

22

17:59.66

53:07.33

0:33.40

4

36

Phoebe Jacques

10

14

36

18:17.97

1:11:25.30

0:51.71

5

35

Laina Hall

10

16

52

18:29.00

1:29:54.30

1:02.74

6

34

Zoe Eberspecher

10

(30)

(82)

19:10.49

1:49:04.79

1:44.23

7

41

Elsa Sveen

11

(31)

(113)

19:10.74

2:08:15.53

1:44.48

 
Team - Billings Senior Finish Position - 2
Team Score (places): 68 Team Score (times): 1:30:17.79 Ave Time:18:03.56
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

10

Christina Aragon

12

2

2

16:47.51

16:47.51

0:00.00

2

16

Tiahna Vladic

9

3

5

17:08.34

33:55.85

0:20.83

3

12

Jade Hallgrimson

9

19

24

18:41.55

52:37.40

1:54.04

4

13

Jaylyn Hallgrimson

9

21

45

18:47.73

1:11:25.13

2:00.22

5

14

Courtney Hutton

12

23

68

18:52.66

1:30:17.79

2:05.15

6

11

Elena Borges

11

(24)

(92)

18:57.25

1:49:15.04

2:09.74

7

17

Paloma Whitworth

10

(44)

(136)

19:42.22

2:08:57.26

2:54.71

 
Team - Sentinel Finish Position - 3
Team Score (places): 69 Team Score (times): 1:30:45.40 Ave Time:18:09.08
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

112

Ellen Brooks

12

5

5

17:27.90

17:27.90

0:00.00

2

116

Molly MacDonald

11

7

12

17:34.12

35:02.02

0:06.22

3

113

Madeline Hamilton

11

11

23

18:07.78

53:09.80

0:39.88

4

115

Madison Liechty

12

12

35

18:15.82

1:11:25.62

0:47.92

5

117

Kelsey Mueller

10

34

69

19:19.78

1:30:45.40

1:51.88

6

120

Bonnie Wolgamot

12

(84)

(153)

22:05.39

1:52:50.79

4:37.49

7

119

Lindsey Roosa

10

(86)

(239)

22:22.45

2:15:13.24

4:54.55

 
Team - Hellgate Finish Position - 4
Team Score (places): 93 Team Score (times): 1:33:01.56 Ave Time:18:36.31
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

103

Ellee Becker

10

13

13

18:16.97

18:16.97

0:00.00

2

107

Miranda Foster

12

15

28

18:18.05

36:35.02

0:01.08

3

109

Allison Monahan

12

18

46

18:39.56

55:14.58

0:22.59

4

106

Ella Degrandpre

9

20

66

18:42.16

1:13:56.74

0:25.19

5

104

Wren Cilimburg

9

27

93

19:04.82

1:33:01.56

0:47.85

6

108

Madison Matthias

12

(32)

(125)

19:10.77

1:52:12.33

0:53.80

7

111

Keilan Sayer

12

(42)

(167)

19:40.67

2:11:53.00

1:23.70

 
Team - Flathead Finish Position - 5
Team Score (places): 118 Team Score (times): 1:33:52.12 Ave Time:18:46.42
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

67

Kaitlin Wride

10

6

6

17:29.74

17:29.74

0:00.00

2

64

Gillian Maness

12

17

23

18:37.02

36:06.76

1:07.28

3

59

Nicole Bouma

11

26

49

19:00.12

55:06.88

1:30.38

4

66

Sadie Wilson

9

33

82

19:18.45

1:14:25.33

1:48.71

5

61

Meaghan Fisher

9

36

118

19:26.79

1:33:52.12

1:57.05

6

63

Julian Kaptanian

12

(54)

(172)

20:19.24

1:54:11.36

2:49.50

7

60

Madison Edwards

12

(62)

(234)

20:53.90

2:15:05.26

3:24.16

 
Team - Glacier Finish Position - 6
Team Score (places): 183 Team Score (times): 1:36:09.65 Ave Time:19:13.93
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

71

Annie Hill

10

1

1

16:30.71

16:30.71

0:00.00

2

75

Bailey Smith

11

29

30

19:08.96

35:39.67

2:38.25

3

73

Ahna Kreitinger

11

46

76

19:55.29

55:34.96

3:24.58

4

69

Corinne Hamilton

12

52

128

20:14.41

1:15:49.37

3:43.70

5

68

Carrigan Hamilton

9

55

183

20:20.28

1:36:09.65

3:49.57

6

72

Makenna Kauffman

9

(58)

(241)

20:29.54

1:56:39.19

3:58.83

7

74

Taylor Lapke

12

(77)

(318)

21:36.57

2:18:15.76

5:05.86

 
Team - Charles M Russell(Great Falls) Finish Position - 7
Team Score (places): 227 Team Score (times): 1:39:17.82 Ave Time:19:51.56
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

55

Trisha Carlson

11

9

9

17:49.91

17:49.91

0:00.00

2

51

Annabella Aline

10

37

46

19:28.94

37:18.85

1:39.03

3

57

Mackenzie George

10

53

99

20:15.90

57:34.75

2:25.99

4

53

Roya Blake

12

59

158

20:32.98

1:18:07.73

2:43.07

5

56

Sydney Dickinson

11

69

227

21:10.09

1:39:17.82

3:20.18

6

54

Sariah Blake

10

(75)

(302)

21:28.22

2:00:46.04

3:38.31

7

58

Aimee McCracken

10

(87)

(389)

22:27.03

2:23:13.07

4:37.12

 
Team - Helena Finish Position - 8
Team Score (places): 231 Team Score (times): 1:39:41.63 Ave Time:19:56.33
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

88

Hallie Hartnett

12

35

35

19:20.11

19:20.11

0:00.00

2

93

Michelle Quinones

11

39

74

19:32.55

38:52.66

0:12.44

3

87

Claudia Downing

10

40

114

19:33.38

58:26.04

0:13.27

4

90

Kylie Karls

10

56

170

20:24.07

1:18:50.11

1:03.96

5

91

Katelyn McKay

9

61

231

20:51.52

1:39:41.63

1:31.41

6

86

Britta Binde

11

(63)

(294)

20:54.11

2:00:35.74

1:34.00

7

92

Abby Northrup

12

(76)

(370)

21:32.82

2:22:08.56

2:12.71

 
Team - Billings West Finish Position - 9
Team Score (places): 237 Team Score (times): 1:39:59.07 Ave Time:19:59.81
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

32

Annabelle Olsen

10

22

22

18:48.35

18:48.35

0:00.00

2

33

Kailee Stoppel

10

43

65

19:41.50

38:29.85

0:53.15

3

28

Peyton Lipp

9

45

110

19:50.82

58:20.67

1:02.47

4

27

Jessica Keller

12

57

167

20:26.56

1:18:47.23

1:38.21

5

31

Veronica Murtaugh

11

70

237

21:11.84

1:39:59.07

2:23.49

6

29

Brittney Marosok

12

(78)

(315)

21:40.33

2:01:39.40

2:51.98

7

30

Morgan Miller

12

(79)

(394)

21:41.69

2:23:21.09

2:53.34

 
Team - Helena Capital Finish Position - 10
Team Score (places): 271 Team Score (times): 1:41:38.28 Ave Time:20:19.66
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

97

Katarina Olson

12

41

41

19:36.92

19:36.92

0:00.00

2

100

Hannah Rohrer-Fitzhugh

10

47

88

19:55.89

39:32.81

0:18.97

3

96

Abby McBroom

11

48

136

19:56.31

59:29.12

0:19.39

4

94

Rachel Baranek

10

67

203

21:04.30

1:20:33.42

1:27.38

5

102

Anna Young

11

68

271

21:04.86

1:41:38.28

1:27.94

6

99

Meghan Robinson

10

(81)

(352)

21:43.18

2:03:21.46

2:06.26

7

95

Bailey Jacobson

11

(91)

(443)

22:55.67

2:26:17.13

3:18.75

 
Team - Great Falls Finish Position - 11
Team Score (places): 279 Team Score (times): 1:42:20.44 Ave Time:20:28.09
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

77

Laura Duffy

10

25

25

18:58.77

18:58.77

0:00.00

2

83

Veda Root

9

50

75

20:04.12

39:02.89

1:05.35

3

80

Jada Maynor

9

60

135

20:39.41

59:42.30

1:40.64

4

79

Cameron Fuentez

12

71

206

21:14.37

1:20:56.67

2:15.60

5

81

Faith Quinlisk

11

73

279

21:23.77

1:42:20.44

2:25.00

6

76

Nely Baltazar

11

(80)

(359)

21:42.55

2:04:02.99

2:43.78

7

78

Lyndee Feisthamel

12

(82)

(441)

21:58.04

2:26:01.03

2:59.27

 
Team - Big Sky Finish Position - 12
Team Score (places): 285 Team Score (times): 1:42:55.68 Ave Time:20:35.14
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

4

Makenna Edwards

9

28

28

19:06.50

19:06.50

0:00.00

2

3

Madison Edwards

9

38

66

19:30.55

38:37.05

0:24.05

3

2

Quinn Diehl

11

64

130

20:54.61

59:31.66

1:48.11

4

1

Bailey Carlson

9

72

202

21:19.44

1:20:51.10

2:12.94

5

5

Rachel Levison

11

83

285

22:04.58

1:42:55.68

2:58.08

6

8

Elizabath Nemetchek

12

(85)

(370)

22:07.55

2:05:03.23

3:01.05

7

7

Jo Mitchell

11

(98)

(468)

25:16.95

2:30:20.18

6:10.45

 
Team - Billings Skyview Finish Position - 13
Team Score (places): 370 Team Score (times): 1:48:18.63 Ave Time:21:39.73
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

24

Hannah Hirschi

9

49

49

19:58.71

19:58.71

0:00.00

2

25

Glory Konecny

10

65

114

20:56.85

40:55.56

0:58.14

3

26

Ashlee Richards

12

74

188

21:24.75

1:02:20.31

1:26.04

4

20

Grace Brewington

9

90

278

22:49.12

1:25:09.43

2:50.41

5

19

Kaitlin Benson

10

92

370

23:09.20

1:48:18.63

3:10.49

6

23

Tayla Harper

12

(93)

(463)

24:04.56

2:12:23.19

4:05.85

7

18

Brynlee Baker

12

(95)

(558)

24:25.07

2:36:48.26

4:26.36

 
Team - Butte Finish Position - 14
Team Score (places): 388 Team Score (times): 1:50:45.77 Ave Time:22:09.15
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

50

Joby Rosenleaf

11

51

51

20:12.87

20:12.87

0:00.00

2

44

Cati Carmody

11

66

117

20:59.25

41:12.12

0:46.38

3

43

Abby Burke

12

88

205

22:32.05

1:03:44.17

2:19.18

4

48

Rosie Real

10

89

294

22:38.01

1:26:22.18

2:25.14

5

49

Maya Robins

10

94

388

24:23.59

1:50:45.77

4:10.72

6

46

Sheridan Hafer

11

(96)

(484)

24:47.34

2:15:33.11

4:34.47

7

47

Haley Mellott

11

(97)

(581)

25:10.39

2:40:43.50

4:57.52