Competitive Timing

Flathead Invite

Flathead Invite

September 13, 2014


Accurate Results | Every Time Competitive Timing

Table of Contents

Finish List - Girls - Middle School Girls - general
Team Summary - Girls - Middle School Girls - general
Team Detail - Girls - Middle School Girls - general
Finish List - Boys - Middle School Boys - general
Team Summary - Boys - Middle School Boys - general
Team Detail - Boys - Middle School Boys - general
Top

Overall Finish List - Boys

Middle School Boys

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

459

Otto MacDonald Missoula MS

8:44.82

5:49/M

8

 

2

(< 5)

82

Derek Sharp Browning MS

8:57.61

5:58/M

8

 

3

(< 5)

577

Walt Hollensteiner Somers MS

9:01.34

6:01/M

8

 

4

2

379

Jordan Stetson Kalispell MS

9:02.43

6:01/M

8

 

5

3

464

Jack Mitchell-Robohm Missoula MS

9:06.63

6:04/M

7

 

6

(< 5)

40

Anton Young Bigfork

9:10.62

6:07/M

7

 

7

4

371

Simon Hill Kalispell MS

9:20.74

6:13/M

7

 

8

5

366

Parker Gillespie Kalispell MS

9:21.82

6:14/M

8

 

9

6

476

Aaron Young Missoula MS

9:23.98

6:15/M

8

 

10

7

375

Reed Miller Kalispell MS

9:26.68

6:17/M

8

 

11

(< 5)

89

Austin Ater Buffalo Browning MS

9:30.23

6:20/M

8

 

12

8

510

Isaac Stene Polson Middle School

9:30.47

6:20/M

7

 

13

9

439

Oscar Duffield Missoula MS

9:30.56

6:20/M

7

 

14

10

496

Trenton Adler Polson Middle School

9:30.79

6:20/M

6

 

15

11

601

Bridger Gaertner Whitefish MS

9:42.95

6:28/M

 

16

12

438

Aidan Duffield Missoula MS

9:52.83

6:35/M

7

 

17

13

467

Dare Scott Missoula MS

9:55.68

6:37/M

8

 

18

14

445

Lukas Horejsi Missoula MS

9:59.37

6:39/M

7

 

19

15

377

Ben Schwaller Kalispell MS

9:59.44

6:39/M

8

 

20

16

606

Jacob Henson Whitefish MS

10:05.61

6:43/M

 

21

(< 5)

578

Ryan Jeude Somers MS

10:09.26

6:46/M

8

 

22

17

602

Colter Gaertner Whitefish MS

10:12.35

6:48/M

 

23

(> 7)

437

Eli Dibari Missoula MS

10:12.84

6:48/M

8

 

24

18

367

Nash Grafe Kalispell MS

10:14.99

6:49/M

7

 

25

19

504

Toby Hayes Polson Middle School

10:16.67

6:51/M

8

 

26

20

360

Jaden Attard Kalispell MS

10:24.04

6:56/M

8

 

27

21

598

Marshall Bailey Whitefish MS

10:30.22

7:00/M

 

28

22

607

Clay Kann Whitefish MS

10:30.85

7:00/M

 

29

23

497

Zane Benson Polson Middle School

10:31.92

7:01/M

7

 

30

(> 7)

365

Jonathan Gardner Kalispell MS

10:37.48

7:05/M

8

 

31

24

145

Russ Albin Columbia Falls MS

10:41.88

7:07/M

8

 

32

(> 7)

372

Bohdi Hollman Kalispell MS

10:44.39

7:09/M

7

 

33

(> 7)

460

Kade McCulloch Missoula MS

10:46.17

7:11/M

8

 

34

(> 7)

362

Gage Cavey Kalispell MS

10:46.19

7:11/M

8

 

35

25

159

James Role Columbia Falls MS

10:46.73

7:11/M

6

 

36

26

501

Lansing Don'T Mix Polson Middle School

10:48.21

7:12/M

7

 

37

27

161

Sutter Stolte Columbia Falls MS

10:49.09

7:13/M

7

 

38

(> 7)

374

Merik Mazure Kalispell MS

10:49.85

7:13/M

8

 

39

(> 7)

443

Kade Hedahl Missoula MS

10:49.87

7:13/M

8

 

40

28

604

Paul Geer Whitefish MS

10:50.03

7:13/M

 

41

(> 7)

363

Max Devries Kalispell MS

10:50.57

7:13/M

8

 

42

(> 7)

370

Garrett Hanko Kalispell MS

10:52.18

7:15/M

7

 

43

(< 5)

191

Asher McAlpine Cut Bank Middle School

10:52.74

7:15/M

7

 

44

29

164

Beau Umbriaco Columbia Falls MS

11:02.06

7:21/M

8

 

45

(> 7)

469

Hunter Stanley Missoula MS

11:08.08

7:25/M

8

 

46

30

506

Kyndal Mathis Polson Middle School

11:11.48

7:27/M

6

 

47

(> 7)

455

Weston Littman-Roeder Missoula MS

11:14.85

7:29/M

8

 

48

31

600

Finn Davidson Whitefish MS

11:15.69

7:30/M

 

49

32

151

Camryn Klintworth Columbia Falls MS

11:17.67

7:31/M

7

 

50

(> 7)

373

Emmett Jeschke Kalispell MS

11:20.94

7:33/M

7

 

51

(> 7)

611

Preston Ring Whitefish MS

11:21.54

7:34/M

 

52

(< 5)

580

Braedyn Polansky Somers MS

11:29.92

7:39/M

7

 

53

(> 7)

603

Barrett Garcia Whitefish MS

11:33.60

7:42/M

 

54

33

508

Makauly Morrison Polson Middle School

11:33.69

7:42/M

8

 

55

(> 7)

505

Matt Hobbs Polson Middle School

11:34.92

7:43/M

8

 

56

(< 5)

190

Taylen Lytle Cut Bank Middle School

11:38.91

7:45/M

7

 

57

(> 7)

364

Brennen Evans Kalispell MS

11:43.71

7:49/M

7

 

58

(< 5)

79

Brandon Omeasoo Browning MS

11:43.77

7:49/M

7

 

59

34

148

Cole Cooper Columbia Falls MS

11:46.79

7:51/M

8

 

60

(< 5)

32

Braden Anderson Bigfork

11:46.81

7:51/M

6

 

61

(> 7)

502

Jonah Ducharme Polson Middle School

11:52.85

7:55/M

8

 

62

(> 7)

509

Nate Plant Polson Middle School

11:55.65

7:57/M

8

 

63

(> 7)

609

Jonpaul Koch-Ford Whitefish MS

11:56.05

7:57/M

 

64

35

153

Camryn Lingle Columbia Falls MS

12:15.51

8:10/M

7

 

65

(> 7)

155

Jj Moyle Columbia Falls MS

12:36.07

8:24/M

8

 

66

(> 7)

154

Sam Lovering Columbia Falls MS

12:36.87

8:24/M

7

 

67

(> 7)

499

Maysn Cowell Polson Middle School

12:36.93

8:24/M

6

 

68

(> 7)

158

Max Roesner Columbia Falls MS

12:37.17

8:25/M

7

 

69

(> 7)

498

Jarod Calley Polson Middle School

12:42.12

8:28/M

7

 

70

(> 7)

157

Jeffery Peterson Columbia Falls MS

12:50.47

8:33/M

6

 

71

(> 7)

160

Bailey Sjostrom Columbia Falls MS

12:50.48

8:33/M

6

 

72

36

198

Gabriel Perez De La Salle Blackfeet School

12:56.10

8:37/M

6

 

73

(> 7)

152

Tyler Langton Columbia Falls MS

12:59.90

8:39/M

7

 

74

(< 5)

189

Sonny Creiger Cut Bank Middle School

13:02.21

8:41/M

7

 

75

(> 7)

507

Joseph McDonald Polson Middle School

13:08.41

8:45/M

7

 

76

(> 7)

512

Sean Stewart Polson Middle School

13:23.64

8:55/M

6

 

77

37

197

Dakota Padgett De La Salle Blackfeet School

13:52.36

9:15/M

7

 

78

(< 5)

80

Tomas Perez Browning MS

13:59.89

9:19/M

8

 

79

(> 7)

500

Nathan Depoe Polson Middle School

14:13.17

9:29/M

8

 

80

(< 5)

575

Joey Cooper Somers MS

14:29.12

9:39/M

6

 

81

(> 7)

156

Ryan Nelson Columbia Falls MS

14:30.30

9:40/M

7

 

82

(> 7)

605

Ej Harnar Whitefish MS

14:46.16

9:51/M

 

83

38

194

Tanot Devereaux De La Salle Blackfeet School

14:47.26

9:51/M

6

 

84

(> 7)

146

Haven Arends Columbia Falls MS

15:04.29

10:03/M

6

 

85

(< 5)

34

Curt Hedley Bigfork

15:18.43

10:12/M

8

 

86

39

196

Benny Kittson De La Salle Blackfeet School

15:21.30

10:14/M

6

 

87

(> 7)

513

Eli Van Meter Polson Middle School

15:36.52

10:24/M

6

 

88

(< 5)

33

Colton Hedley Bigfork

15:41.97

10:27/M

8

 

89

40

195

Dale Immenschuh De La Salle Blackfeet School

16:10.92

10:47/M

6

 

90

(> 7)

457

Ryder Lucarz Missoula MS

18:06.09

12:04/M

8

 

Top

Final Team Results - Boys

Middle School Boys

Team - Missoula MS Finish Position - 1
Team Score (places): 31 Team Score (times): 46:38.82 Ave Time:9:19.76
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

459

Otto MacDonald

8

1

1

8:44.82

8:44.82

0:00.00

2

464

Jack Mitchell-Robohm

7

3

4

9:06.63

17:51.45

0:21.81

3

476

Aaron Young

8

6

10

9:23.98

27:15.43

0:39.16

4

439

Oscar Duffield

7

9

19

9:30.56

36:45.99

0:45.74

5

438

Aidan Duffield

7

12

31

9:52.83

46:38.82

1:08.01

6

467

Dare Scott

8

(13)

(44)

9:55.68

56:34.50

1:10.86

7

445

Lukas Horejsi

7

(14)

(58)

9:59.37

1:06:33.87

1:14.55

8

437

Eli Dibari

8

More Than 7

 

10:12.84

1:16:46.71

1:28.02

9

460

Kade McCulloch

8

More Than 7

 

10:46.17

1:27:32.88

2:01.35

10

443

Kade Hedahl

8

More Than 7

 

10:49.87

1:38:22.75

2:05.05

11

469

Hunter Stanley

8

More Than 7

 

11:08.08

1:49:30.83

2:23.26

12

455

Weston Littman-Roeder

8

More Than 7

 

11:14.85

2:00:45.68

2:30.03

13

457

Ryder Lucarz

8

More Than 7

 

18:06.09

2:18:51.77

9:21.27

 
Team - Kalispell MS Finish Position - 2
Team Score (places): 33 Team Score (times): 47:11.11 Ave Time:9:26.22
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

379

Jordan Stetson

8

2

2

9:02.43

9:02.43

0:00.00

2

371

Simon Hill

7

4

6

9:20.74

18:23.17

0:18.31

3

366

Parker Gillespie

8

5

11

9:21.82

27:44.99

0:19.39

4

375

Reed Miller

8

7

18

9:26.68

37:11.67

0:24.25

5

377

Ben Schwaller

8

15

33

9:59.44

47:11.11

0:57.01

6

367

Nash Grafe

7

(18)

(51)

10:14.99

57:26.10

1:12.56

7

360

Jaden Attard

8

(20)

(71)

10:24.04

1:07:50.14

1:21.61

8

365

Jonathan Gardner

8

More Than 7

 

10:37.48

1:18:27.62

1:35.05

9

372

Bohdi Hollman

7

More Than 7

 

10:44.39

1:29:12.01

1:41.96

10

362

Gage Cavey

8

More Than 7

 

10:46.19

1:39:58.20

1:43.76

11

374

Merik Mazure

8

More Than 7

 

10:49.85

1:50:48.05

1:47.42

12

363

Max Devries

8

More Than 7

 

10:50.57

2:01:38.62

1:48.14

13

370

Garrett Hanko

7

More Than 7

 

10:52.18

2:12:30.80

1:49.75

14

373

Emmett Jeschke

7

More Than 7

 

11:20.94

2:23:51.74

2:18.51

15

364

Brennen Evans

7

More Than 7

 

11:43.71

2:35:35.45

2:41.28

 
Team - Polson Middle School Finish Position - 3
Team Score (places): 86 Team Score (times): 50:38.06 Ave Time:10:07.61
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

510

Isaac Stene

7

8

8

9:30.47

9:30.47

0:00.00

2

496

Trenton Adler

6

10

18

9:30.79

19:01.26

0:00.32

3

504

Toby Hayes

8

19

37

10:16.67

29:17.93

0:46.20

4

497

Zane Benson

7

23

60

10:31.92

39:49.85

1:01.45

5

501

Lansing Don'T Mix

7

26

86

10:48.21

50:38.06

1:17.74

6

506

Kyndal Mathis

6

(30)

(116)

11:11.48

1:01:49.54

1:41.01

7

508

Makauly Morrison

8

(33)

(149)

11:33.69

1:13:23.23

2:03.22

8

505

Matt Hobbs

8

More Than 7

 

11:34.92

1:24:58.15

2:04.45

9

502

Jonah Ducharme

8

More Than 7

 

11:52.85

1:36:51.00

2:22.38

10

509

Nate Plant

8

More Than 7

 

11:55.65

1:48:46.65

2:25.18

11

499

Maysn Cowell

6

More Than 7

 

12:36.93

2:01:23.58

3:06.46

12

498

Jarod Calley

7

More Than 7

 

12:42.12

2:14:05.70

3:11.65

13

507

Joseph McDonald

7

More Than 7

 

13:08.41

2:27:14.11

3:37.94

14

512

Sean Stewart

6

More Than 7

 

13:23.64

2:40:37.75

3:53.17

15

500

Nathan Depoe

8

More Than 7

 

14:13.17

2:54:50.92

4:42.70

16

513

Eli Van Meter

6

More Than 7

 

15:36.52

3:10:27.44

6:06.05

 
Team - Whitefish MS Finish Position - 4
Team Score (places): 87 Team Score (times): 51:01.98 Ave Time:10:12.40
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

601

Bridger Gaertner

11

11

9:42.95

9:42.95

0:00.00

2

606

Jacob Henson

16

27

10:05.61

19:48.56

0:22.66

3

602

Colter Gaertner

17

44

10:12.35

30:00.91

0:29.40

4

598

Marshall Bailey

21

65

10:30.22

40:31.13

0:47.27

5

607

Clay Kann

22

87

10:30.85

51:01.98

0:47.90

6

604

Paul Geer

(28)

(115)

10:50.03

1:01:52.01

1:07.08

7

600

Finn Davidson

(31)

(146)

11:15.69

1:13:07.70

1:32.74

8

611

Preston Ring

More Than 7

 

11:21.54

1:24:29.24

1:38.59

9

603

Barrett Garcia

More Than 7

 

11:33.60

1:36:02.84

1:50.65

10

609

Jonpaul Koch-Ford

More Than 7

 

11:56.05

1:47:58.89

2:13.10

11

605

Ej Harnar

More Than 7

 

14:46.16

2:02:45.05

5:03.21

 
Team - Columbia Falls MS Finish Position - 5
Team Score (places): 137 Team Score (times): 54:37.43 Ave Time:10:55.49
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

145

Russ Albin

8

24

24

10:41.88

10:41.88

0:00.00

2

159

James Role

6

25

49

10:46.73

21:28.61

0:04.85

3

161

Sutter Stolte

7

27

76

10:49.09

32:17.70

0:07.21

4

164

Beau Umbriaco

8

29

105

11:02.06

43:19.76

0:20.18

5

151

Camryn Klintworth

7

32

137

11:17.67

54:37.43

0:35.79

6

148

Cole Cooper

8

(34)

(171)

11:46.79

1:06:24.22

1:04.91

7

153

Camryn Lingle

7

(35)

(206)

12:15.51

1:18:39.73

1:33.63

8

155

Jj Moyle

8

More Than 7

 

12:36.07

1:31:15.80

1:54.19

9

154

Sam Lovering

7

More Than 7

 

12:36.87

1:43:52.67

1:54.99

10

158

Max Roesner

7

More Than 7

 

12:37.17

1:56:29.84

1:55.29

11

157

Jeffery Peterson

6

More Than 7

 

12:50.47

2:09:20.31

2:08.59

12

160

Bailey Sjostrom

6

More Than 7

 

12:50.48

2:22:10.79

2:08.60

13

152

Tyler Langton

7

More Than 7

 

12:59.90

2:35:10.69

2:18.02

14

156

Ryan Nelson

7

More Than 7

 

14:30.30

2:49:40.99

3:48.42

15

146

Haven Arends

6

More Than 7

 

15:04.29

3:04:45.28

4:22.41

 
Team - De La Salle Blackfeet School Finish Position - 6
Team Score (places): 190 Team Score (times):1:13:07.94 Ave Time:14:37.59
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

198

Gabriel Perez

6

36

36

12:56.10

12:56.10

0:00.00

2

197

Dakota Padgett

7

37

73

13:52.36

26:48.46

0:56.26

3

194

Tanot Devereaux

6

38

111

14:47.26

41:35.72

1:51.16

4

196

Benny Kittson

6

39

150

15:21.30

56:57.02

2:25.20

5

195

Dale Immenschuh

6

40

190

16:10.92

1:13:07.94

3:14.82

 
Team - Bigfork Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

40

Anton Young

7

Less Than 5

 

9:10.62

9:10.62

0:00.00

2

32

Braden Anderson

6

Less Than 5

 

11:46.81

20:57.43

2:36.19

3

34

Curt Hedley

8

Less Than 5

 

15:18.43

36:15.86

6:07.81

4

33

Colton Hedley

8

Less Than 5

 

15:41.97

51:57.83

6:31.35

 
Team - Cut Bank Middle School Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

191

Asher McAlpine

7

Less Than 5

 

10:52.74

10:52.74

0:00.00

2

190

Taylen Lytle

7

Less Than 5

 

11:38.91

22:31.65

0:46.17

3

189

Sonny Creiger

7

Less Than 5

 

13:02.21

35:33.86

2:09.47

 
Team - Somers MS Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

577

Walt Hollensteiner

8

Less Than 5

 

9:01.34

9:01.34

0:00.00

2

578

Ryan Jeude

8

Less Than 5

 

10:09.26

19:10.60

1:07.92

3

580

Braedyn Polansky

7

Less Than 5

 

11:29.92

30:40.52

2:28.58

4

575

Joey Cooper

6

Less Than 5

 

14:29.12

45:09.64

5:27.78

 
Team - Browning MS Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

82

Derek Sharp

8

Less Than 5

 

8:57.61

8:57.61

0:00.00

2

89

Austin Ater Buffalo

8

Less Than 5

 

9:30.23

18:27.84

0:32.62

3

79

Brandon Omeasoo

7

Less Than 5

 

11:43.77

30:11.61

2:46.16

4

80

Tomas Perez

8

Less Than 5

 

13:59.89

44:11.50

5:02.28

Top

Overall Finish List - Girls

Middle School Girls

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

394

Ella Degrandpre Missoula MS

9:12.25

6:08/M

8

 

2

2

31

Anya Young Bigfork

9:24.87

6:16/M

8

 

3

3

489

Beatrix Frissell Polson Middle School

9:37.27

6:25/M

8

 

4

4

423

Sage Reddish Missoula MS

9:37.40

6:25/M

6

 

5

5

425

Julia Roemer Missoula MS

10:09.50

6:46/M

8

 

6

6

140

Kimberly Peacock Columbia Falls MS

10:10.82

6:47/M

7

 

7

7

130

Shelton Hilkey Cascade

10:10.82

6:47/M

7

 

8

(< 5)

344

Cha'Slin Kipp Heart Butte MS

10:10.84

6:47/M

8

 

9

8

591

Jessica Henson Whitefish MS

10:12.18

6:48/M

 

10

(< 5)

574

Sadie Wilson Somers MS

10:15.01

6:50/M

8

 

11

9

133

Kennadi Shumker Cascade

10:15.02

6:50/M

8

 

12

10

387

Cassie Berg Missoula MS

10:17.58

6:51/M

7

 

13

11

30

Heather Wallace Bigfork

10:20.10

6:53/M

7

 

14

12

493

Molly Sitter Polson Middle School

10:24.22

6:56/M

8

 

15

13

389

Bailey Carlson Missoula MS

10:26.32

6:57/M

8

 

16

14

397

Makenna Edwards Missoula MS

10:28.05

6:59/M

8

 

17

15

424

Keidon Reynolds Missoula MS

10:32.71

7:01/M

8

 

18

(< 5)

573

Hannah Perrin Somers MS

10:36.90

7:04/M

6

 

19

16

86

Vandree Old Person Browning MS

10:38.07

7:05/M

7

 

20

17

29

Corrina Wallace Bigfork

10:39.02

7:06/M

7

 

21

18

23

Kristen Hutz Bigfork

10:41.12

7:07/M

8

 

22

19

352

Hailey Gardner Kalispell MS

10:44.48

7:09/M

7

 

23

(> 7)

413

Katie Munro Missoula MS

10:50.55

7:13/M

7

 

24

20

144

Emily West Columbia Falls MS

10:50.79

7:13/M

7

 

25

21

351

Meaghan Fisher Kalispell MS

11:00.47

7:20/M

8

 

26

22

492

Gwen Seeley Polson Middle School

11:00.77

7:20/M

7

 

27

23

132

Emma Shumaker Cascade

11:08.39

7:25/M

6

 

28

24

589

Jade Greenberg Whitefish MS

11:09.24

7:26/M

 

29

(< 5)

187

Katrina Ostler Cut Bank Middle School

11:10.58

7:27/M

7

 

30

(> 7)

396

Madison Edwards Missoula MS

11:11.09

7:27/M

8

 

31

25

20

Ashley Anderson Bigfork

11:11.16

7:27/M

7

 

32

26

354

Makenna Kauffman Kalispell MS

11:19.65

7:33/M

8

 

33

(< 5)

346

Shawnie Wells Heart Butte MS

11:23.78

7:35/M

8

 

34

27

136

Lara Erickson Columbia Falls MS

11:24.62

7:36/M

6

 

35

28

88

Wakiyawin Shawl Browning MS

11:24.69

7:36/M

7

 

36

(< 5)

343

Chalissa Kipp Heart Butte MS

11:25.28

7:37/M

7

 

37

29

490

Grace Hobbs Polson Middle School

11:26.65

7:37/M

6

 

38

(< 5)

345

Makenzie Makes Cold Weather Heart Butte MS

11:29.89

7:39/M

7

 

39

30

491

Ali Hupka Polson Middle School

11:30.11

7:40/M

6

 

40

31

486

Nina Barfoot Polson Middle School

11:31.50

7:41/M

6

 

41

32

357

Erin Taylor Kalispell MS

11:38.87

7:45/M

7

 

42

(> 7)

403

Hailey Hammett Missoula MS

11:39.70

7:46/M

7

 

43

33

597

Erin Wilde Whitefish MS

11:47.04

7:51/M

 

44

34

135

Genevieve Delorme Columbia Falls MS

11:47.69

7:51/M

8

 

45

35

592

Remi Kann Whitefish MS

11:53.02

7:55/M

 

46

36

84

Rubysky Lahr Browning MS

11:54.46

7:56/M

7

 

47

37

83

Ashley Perez Browning MS

11:56.24

7:57/M

7

 

48

38

139

Kara Mohr Columbia Falls MS

11:56.53

7:57/M

7

 

49

39

488

Mahala Buffalo Polson Middle School

12:00.61

8:00/M

8

 

50

40

588

Ella Greenberg Whitefish MS

12:00.71

8:00/M

 

51

(> 7)

392

Leilani Contos Missoula MS

12:04.09

8:03/M

8

 

52

41

128

Virginia Archulete Cascade

12:04.75

8:03/M

8

 

53

(> 7)

399

Mia Foster Missoula MS

12:10.37

8:07/M

7

 

54

42

87

Kiyana Rides At The Door Browning MS

12:10.60

8:07/M

8

 

55

(> 7)

418

Jessinia Peso Missoula MS

12:12.83

8:08/M

7

 

56

(> 7)

411

Avery McGuirl Missoula MS

12:14.57

8:09/M

6

 

57

(> 7)

393

Svea Cregg Missoula MS

12:19.78

8:13/M

7

 

58

43

595

Emma Trieweiler Whitefish MS

12:19.94

8:13/M

 

59

(> 7)

388

Sage Brooks Missoula MS

12:21.38

8:14/M

6

 

60

(< 5)

186

Taylissa Lytle Cut Bank Middle School

12:30.19

8:20/M

6

 

61

(> 7)

417

Sam Pelger Missoula MS

12:41.54

8:27/M

7

 

62

44

141

Alex Peters Columbia Falls MS

12:45.59

8:30/M

7

 

63

45

137

Ella Hutchenson Columbia Falls MS

12:47.27

8:31/M

6

 

64

(< 5)

185

Tia Kuntz Cut Bank Middle School

12:49.57

8:33/M

6

 

65

46

348

Kala Blincoe Kalispell MS

12:52.33

8:35/M

7

 

66

(> 7)

495

Sarah Wood Polson Middle School

12:56.86

8:37/M

8

 

67

47

355

Kimberly Liles Kalispell MS

13:01.62

8:41/M

8

 

68

48

350

Chloe Dedman Kalispell MS

13:06.13

8:44/M

8

 

69

(< 5)

571

Calista Fahrney Somers MS

13:17.53

8:51/M

7

 

70

(> 7)

410

Thea McCurdy Missoula MS

13:20.17

8:53/M

7

 

71

49

25

Kylie McMullan Bigfork

13:25.00

8:57/M

7

 

72

(< 5)

188

Grace Rooney Cut Bank Middle School

13:45.90

9:10/M

6

 

73

50

582

Lily Boyes Whitefish MS

14:18.45

9:32/M

 

74

(> 7)

583

Naya Brigette Whitefish MS

14:18.91

9:32/M

 

75

51

24

Alexa Kirby Bigfork

14:20.14

9:33/M

6

 

76

(> 7)

28

Lucy Takeuchi Bigfork

14:24.76

9:36/M

6

 

77

(> 7)

587

Sydney Garcia Whitefish MS

14:36.79

9:44/M

 

78

(> 7)

401

Lawson Goodloe Missoula MS

14:43.25

9:49/M

7

 

79

(> 7)

594

Evelyn Sheehan Whitefish MS

14:47.17

9:51/M

 

80

(< 5)

192

Rylia Little Dog De La Salle Blackfeet School

15:16.24

10:11/M

6

 

81

(> 7)

494

Bianca Torres Polson Middle School

15:41.94

10:27/M

7

 

82

(< 5)

570

Amelia Boller Somers MS

15:56.25

10:37/M

6

 

83

(> 7)

487

Elisabeth Bjorge Polson Middle School

15:59.14

10:39/M

7

 

84

(> 7)

590

Eden Harnar Whitefish MS

16:01.97

10:41/M

 

85

(> 7)

586

Paetra Cooke Whitefish MS

16:02.02

10:41/M

 

86

52

131

Natalie Pillips Cascade

19:35.29

13:03/M

8

 

Top

Final Team Results - Girls

Middle School Girls

Team - Missoula MS Finish Position - 1
Team Score (places): 33 Team Score (times): 49:43.05 Ave Time:9:56.61
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

394

Ella Degrandpre

8

1

1

9:12.25

9:12.25

0:00.00

2

423

Sage Reddish

6

4

5

9:37.40

18:49.65

0:25.15

3

425

Julia Roemer

8

5

10

10:09.50

28:59.15

0:57.25

4

387

Cassie Berg

7

10

20

10:17.58

39:16.73

1:05.33

5

389

Bailey Carlson

8

13

33

10:26.32

49:43.05

1:14.07

6

397

Makenna Edwards

8

(14)

(47)

10:28.05

1:00:11.10

1:15.80

7

424

Keidon Reynolds

8

(15)

(62)

10:32.71

1:10:43.81

1:20.46

8

413

Katie Munro

7

More Than 7

 

10:50.55

1:21:34.36

1:38.30

9

396

Madison Edwards

8

More Than 7

 

11:11.09

1:32:45.45

1:58.84

10

403

Hailey Hammett

7

More Than 7

 

11:39.70

1:44:25.15

2:27.45

11

392

Leilani Contos

8

More Than 7

 

12:04.09

1:56:29.24

2:51.84

12

399

Mia Foster

7

More Than 7

 

12:10.37

2:08:39.61

2:58.12

13

418

Jessinia Peso

7

More Than 7

 

12:12.83

2:20:52.44

3:00.58

14

411

Avery McGuirl

6

More Than 7

 

12:14.57

2:33:07.01

3:02.32

15

393

Svea Cregg

7

More Than 7

 

12:19.78

2:45:26.79

3:07.53

16

388

Sage Brooks

6

More Than 7

 

12:21.38

2:57:48.17

3:09.13

17

417

Sam Pelger

7

More Than 7

 

12:41.54

3:10:29.71

3:29.29

18

410

Thea McCurdy

7

More Than 7

 

13:20.17

3:23:49.88

4:07.92

19

401

Lawson Goodloe

7

More Than 7

 

14:43.25

3:38:33.13

5:31.00

 
Team - Bigfork Finish Position - 2
Team Score (places): 73 Team Score (times): 52:16.27 Ave Time:10:27.25
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

31

Anya Young

8

2

2

9:24.87

9:24.87

0:00.00

2

30

Heather Wallace

7

11

13

10:20.10

19:44.97

0:55.23

3

29

Corrina Wallace

7

17

30

10:39.02

30:23.99

1:14.15

4

23

Kristen Hutz

8

18

48

10:41.12

41:05.11

1:16.25

5

20

Ashley Anderson

7

25

73

11:11.16

52:16.27

1:46.29

6

25

Kylie McMullan

7

(49)

(122)

13:25.00

1:05:41.27

4:00.13

7

24

Alexa Kirby

6

(51)

(173)

14:20.14

1:20:01.41

4:55.27

8

28

Lucy Takeuchi

6

More Than 7

 

14:24.76

1:34:26.17

4:59.89

 
Team - Polson Middle School Finish Position - 3
Team Score (places): 96 Team Score (times): 53:59.02 Ave Time:10:47.80
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

489

Beatrix Frissell

8

3

3

9:37.27

9:37.27

0:00.00

2

493

Molly Sitter

8

12

15

10:24.22

20:01.49

0:46.95

3

492

Gwen Seeley

7

22

37

11:00.77

31:02.26

1:23.50

4

490

Grace Hobbs

6

29

66

11:26.65

42:28.91

1:49.38

5

491

Ali Hupka

6

30

96

11:30.11

53:59.02

1:52.84

6

486

Nina Barfoot

6

(31)

(127)

11:31.50

1:05:30.52

1:54.23

7

488

Mahala Buffalo

8

(39)

(166)

12:00.61

1:17:31.13

2:23.34

8

495

Sarah Wood

8

More Than 7

 

12:56.86

1:30:27.99

3:19.59

9

494

Bianca Torres

7

More Than 7

 

15:41.94

1:46:09.93

6:04.67

10

487

Elisabeth Bjorge

7

More Than 7

 

15:59.14

2:02:09.07

6:21.87

 
Team - Columbia Falls MS Finish Position - 4
Team Score (places): 125 Team Score (times): 56:10.45 Ave Time:11:14.09
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

140

Kimberly Peacock

7

6

6

10:10.82

10:10.82

0:00.00

2

144

Emily West

7

20

26

10:50.79

21:01.61

0:39.97

3

136

Lara Erickson

6

27

53

11:24.62

32:26.23

1:13.80

4

135

Genevieve Delorme

8

34

87

11:47.69

44:13.92

1:36.87

5

139

Kara Mohr

7

38

125

11:56.53

56:10.45

1:45.71

6

141

Alex Peters

7

(44)

(169)

12:45.59

1:08:56.04

2:34.77

7

137

Ella Hutchenson

6

(45)

(214)

12:47.27

1:21:43.31

2:36.45

 
Team - Cascade Finish Position - 5
Team Score (places): 132 Team Score (times):1:03:14.27 Ave Time:12:38.85
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

130

Shelton Hilkey

7

7

7

10:10.82

10:10.82

0:00.00

2

133

Kennadi Shumker

8

9

16

10:15.02

20:25.84

0:04.20

3

132

Emma Shumaker

6

23

39

11:08.39

31:34.23

0:57.57

4

128

Virginia Archulete

8

41

80

12:04.75

43:38.98

1:53.93

5

131

Natalie Pillips

8

52

132

19:35.29

1:03:14.27

9:24.47

 
Team - Whitefish MS Finish Position - 6
Team Score (places): 140 Team Score (times): 57:02.19 Ave Time:11:24.44
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

591

Jessica Henson

8

8

10:12.18

10:12.18

0:00.00

2

589

Jade Greenberg

24

32

11:09.24

21:21.42

0:57.06

3

597

Erin Wilde

33

65

11:47.04

33:08.46

1:34.86

4

592

Remi Kann

35

100

11:53.02

45:01.48

1:40.84

5

588

Ella Greenberg

40

140

12:00.71

57:02.19

1:48.53

6

595

Emma Trieweiler

(43)

(183)

12:19.94

1:09:22.13

2:07.76

7

582

Lily Boyes

(50)

(233)

14:18.45

1:23:40.58

4:06.27

8

583

Naya Brigette

More Than 7

 

14:18.91

1:37:59.49

4:06.73

9

587

Sydney Garcia

More Than 7

 

14:36.79

1:52:36.28

4:24.61

10

594

Evelyn Sheehan

More Than 7

 

14:47.17

2:07:23.45

4:34.99

11

590

Eden Harnar

More Than 7

 

16:01.97

2:23:25.42

5:49.79

12

586

Paetra Cooke

More Than 7

 

16:02.02

2:39:27.44

5:49.84

 
Team - Kalispell MS Finish Position - 7
Team Score (places): 144 Team Score (times): 57:35.80 Ave Time:11:31.16
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

352

Hailey Gardner

7

19

19

10:44.48

10:44.48

0:00.00

2

351

Meaghan Fisher

8

21

40

11:00.47

21:44.95

0:15.99

3

354

Makenna Kauffman

8

26

66

11:19.65

33:04.60

0:35.17

4

357

Erin Taylor

7

32

98

11:38.87

44:43.47

0:54.39

5

348

Kala Blincoe

7

46

144

12:52.33

57:35.80

2:07.85

6

355

Kimberly Liles

8

(47)

(191)

13:01.62

1:10:37.42

2:17.14

7

350

Chloe Dedman

8

(48)

(239)

13:06.13

1:23:43.55

2:21.65

 
Team - Browning MS Finish Position - 8
Team Score (places): 159 Team Score (times): 58:04.06 Ave Time:11:36.81
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

86

Vandree Old Person

7

16

16

10:38.07

10:38.07

0:00.00

2

88

Wakiyawin Shawl

7

28

44

11:24.69

22:02.76

0:46.62

3

84

Rubysky Lahr

7

36

80

11:54.46

33:57.22

1:16.39

4

83

Ashley Perez

7

37

117

11:56.24

45:53.46

1:18.17

5

87

Kiyana Rides At The Door

8

42

159

12:10.60

58:04.06

1:32.53

 
Team - Cut Bank Middle School Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

187

Katrina Ostler

7

Less Than 5

 

11:10.58

11:10.58

0:00.00

2

186

Taylissa Lytle

6

Less Than 5

 

12:30.19

23:40.77

1:19.61

3

185

Tia Kuntz

6

Less Than 5

 

12:49.57

36:30.34

1:38.99

4

188

Grace Rooney

6

Less Than 5

 

13:45.90

50:16.24

2:35.32

 
Team - Heart Butte MS Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

344

Cha'Slin Kipp

8

Less Than 5

 

10:10.84

10:10.84

0:00.00

2

346

Shawnie Wells

8

Less Than 5

 

11:23.78

21:34.62

1:12.94

3

343

Chalissa Kipp

7

Less Than 5

 

11:25.28

32:59.90

1:14.44

4

345

Makenzie Makes Cold Weather

7

Less Than 5

 

11:29.89

44:29.79

1:19.05

 
Team - Somers MS Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

574

Sadie Wilson

8

Less Than 5

 

10:15.01

10:15.01

0:00.00

2

573

Hannah Perrin

6

Less Than 5

 

10:36.90

20:51.91

0:21.89

3

571

Calista Fahrney

7

Less Than 5

 

13:17.53

34:09.44

3:02.52

4

570

Amelia Boller

6

Less Than 5

 

15:56.25

50:05.69

5:41.24

 
Team - De La Salle Blackfeet School Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

192

Rylia Little Dog

6

Less Than 5

 

15:16.24

15:16.24

0:00.00