Butte Central Cross Country Invitational

8/28/12

Fairmont Golf Course

Girls

Team results — Corvallis, 56; Hamilton 77; Missoula Sentinel, 94; Helena High, 123; Missoula Loyola, 156; Park High 198; Belgrade 201; Beaverhead High, 223; and Capital High 240.

Individual results

1, Sadi Henderson, Corvallis, 19:58. 2, Isabella Pape, Corvalis, 20:34; 3, Kaycie Stewart, Corvallis, 20:42. 4, Olivia Wood, Anaconda, 20:52. 5, Haley Rogers, Missoula Sentinal, 21:34. 6, Layne Ouver, Three Forks, 21:40. 7, Katelin Smith, Augusta, 21:59. 8, Kelsie Harriman, Park, 22:11. 9,Kaitlin Stromberg, Hamilton 22:13.

10. Sara Amish, Hamilton, 22:17. 11, Ellen Brooks, Missoula Sentinel, 22:19. 12, Erika Ackerlund, Helena High, 22:25. 13, Jacki Copenhaver, Helena High, 22:25. 14, Maggie Mitzel, Missoula Loyola, 22:45. 15, Taylor Goligoski, Hamilton, 22:59. 16, Jenny Smith, Hamilton, 23:00. 17. Amanda Woods, Hot Springs, 23:03. 18, Kallan Banning, Helena High, 23:06. 19, Cady Sayers, Three Forks, 23:11. 20, Sadi Reddich, Belgrade, 23:13.

21, Hanna Smith, Corvallis, 23:23. 22, Alex Williams, Missoula Sentinel, 23:39. 23, Mariah Garza, Capital High, 23:44. 24, Moergan Thomas, Missoula Sentinel, 23:45. 25, Katie Hawkins, Beaverhead County, 23:52. 26, Marissa Westenskoig, Park, 23:53. 27, Sarah Del Rae, Hamilton, 23:59. 28, Alison Saywer, Missoula Loyla, 24:00. 29, Amelia Gardner, Corvallis, 24:05. 30, Madison Owens, Ennis, 24:07.

31, Tess G. Clancy, Hamilton, 24:20. 32, Missoula Sentinel, Rae Richards, 24:25. 33, Kaile Sauro, Missoula Loyola, 24:32. 34, Tarah Ambo, Missoula Sentinel, 24:38. 35, Frances, Park/Livingston, 24:40. 36, Mackie Round, Missoula Loyola, 24:42. 37, Hallie Hartnett, Helena High, 24:44. 38, Makele Mayle, Belgrade, 24:49. 39, Katrina Olsen, Capital High, 24:51. 40, Amanda Bearmedicine, Missoula Sentinel, 24:53.

41, Paige Stewart, Belgrade, 25:01. 42, Janet Moore, Beaverhead, 25:03. 43, Carlie Romney, Helena High, 25:08. 44, Taya DeFrance, Harrison, 25:19. 45, Shea Mann, Missoula Loyola, 25:23. 46, Kaddshia Clark, Powell County, 25:33. 47, Baleigh Buckmaster, Beaverhead County, 25:44. 48, Jordan Peterson, Beaverhead County, 25:44. 49, Lyndsey Seifert, Belgrade, 25:49. 50, Britta Yong, Augusta, 25:53.

51, Mary Bischoff, Helena High, 26:00. 52, Sierra Gideon, Hamilton, 26:02. 53, Janessa Benjamin, Belgrade, 26:27. 54, Becky Imber, Belgrade, 26:32. 55, Kierstyn Bryant, Belgrade, 26:51. 56, Grace Berner, Capital High, 27:10. 57, Bethany Down, Park High, 27:11. 58, Amelia Wood, Anaconda, 27:13. 59, Catherine Cox, Capital High, 27:19. 60, Sara Schaefer, Anaconda, 27:33.

61, Ashleigh Rhea, Beaverhead county, 27: 39. 62, Morgan Peterson, Beaverhead, 28:02. 63, Alicia Barnicoat, Capital High, 28:16. 64, Chelsi Clarke, 28:20. 65, Micaela Moreni, Anaconda, 28:21. 66, Habiibah Pate, Whitehall, 28:41. 67 Maria Hawkins, Three Forks, 29:36. 68, Eliza Boyd, Park , 32:05. 69, Esther Hostler, 35:14.

Boys

Team results — Helena High 60, Missoula Sentinel 81, Hamilton 101, Capital High 111, Belgrade 125, Beaverhead 161, Corvallis 198, Park High 241, Anaconda 280, Whitehall 340

Individual results

1, Colt Smith, Capital, 16:59. 2, Aidan Reed, Helena High, 17:06. 3, Hunter Guthrie, Missoula Sentinel, 17:22. 4, Morly Jessop, Corvalis, 17:24. 5, Easton Albert, Hamilton, 17:27. 6, Jon Eastwood, Belgrade, 17:31. 7, Layne Ryerson, Helena High, 17:35. 8, Aidan Theard, Anaconda, 17:44. 9, Conor McGee, Butte Central, 17:46. 10, Nick Hamilton, Missoula Sentinel, 17:51.

11, Antohony Schmalz, Hamilton, 17:53. 12, Chris Grubb, Helena High, 17:56. 13, Vance Charles, Park, 17:58. 14, Sage Shoonen, Beaverhead County, 18:00. 15, Colton Hegdal, Belgrade, 18:01. 16, Baird Linke, Helena High, 18:02. 17, Kenley Crisp, Capital, 18:05. 18, Marcus Bearmedicine, Missoula Sentinel, 18:10. 19, Duncan Ellis, Capital, 18:20. 20, Morgan Larson, Beaverhead County, 18:22.

21, Brandon Minster, Missoula Sentinel, 18:22. 22, Karill Apedaile, Hamilton, 18:25. 23, Jordan Barrows, Helena High, 18:27. 24, Paul Fuller, Belgrade, 18:28. 25, Connor Gittings, Helena High, 18:34. 26, Shannon Temple, Butte Central, 18:58. 27, Matt Bowdish, Anaconda, 19:00. 28, Greg Beck, Hamilton, 19:03. 29, Tristen Hollist, Missoula Sentinal, 19:14. 30, Chance Keck, Dillon, 19:17.

31, Maxwell Tree, Missoula Sentinel, 19:17. 32, Sawyer Linke, Helena High, 19:20. 33, Quinn Staats, Missoula Sentinel, 19:21. 34, Jon Fuller, Belgrade, 19:25. 35, Sam Parker, Hamilton, 19:33. 36, Brody Montgomery, Capital High, 19:37. 37, Charlie Mogen, Park, 19:37. 38, Andrew Kilpartick, Capital High, 19:49. 39, Ladan Ricketts, Park, 19:53. 40, Ben Reynoso, Corvallis, 19:55.

41, Cody Rockwell, Hamilton, 20:02. 42, Porter Jessop, Corvallis, 20:06. 43, Zach Burke, Missoula Loyola, 20:11. 44, Sean Rillahan, Capital High, 20:20. 45, Benjamin Sauburg, Capital High, 20:28. 46, David Olto, Belgrade, 20:31. 47, Chris Phillips, Park, 20:35. 48, Nate Trang, Beaverhead County, 20:37. 49, Josh Morgan, Beaverhead County, 20:39. 50, Kole Tison, Hamilton, 20:40.

51, Spencer Ore, Harrison, 20:44. 52, James Young, Belgrade, 20:51. 53, Eric Healy, Corvallis, 20:58. 54, Wyatt Murdoch, Ennis, 21:26. 55, Ian White, Three Forks, 21:37. 56, Dan Miller, Park, 21:45. 57, Jon Strong, Harrison, 21:50. 58, Trey Smollack, Anaconda, 22:07. 59, Dane Watt, Corvallis, 22:13. 60, Dallas Shaw, Belgrade, 22:20.

61, Donjuan Williams, Corvallis, 22:30. 62, Curtis Westenskorr, Park, 22:40. 63, Matt Grayson, Anaconda, 22:53. 64, Oliver Blanchard, Harrison, 22:59. 65, Barrett McQuesten, Whitehall, 22:59. 66, Casey McLean, Whitehall, 23:13. 67, Baylee Burt, Corvallis, 23:41. 68, Alex Johnson, Whitehall, 24:38. 69, Jeremy Stair, Whitehall, 24:44. 70, Zach Girard, Beaverhead County, 25:26.

71, Greg Maes, Missoula Loyola, 25:28. 72, Chance Lamb, Whitehall, 25:47. 73, Connor Larson, Butte Central, 25:49. 74, Patrick Trevor, Park, 25:50. 75, Jordan Keltner, Anaconda, 25:58. 76, Riley Rivers, Anaconda, 27:17. 77, Curtis Flood, Whitehall, 28:58.