Billings Invitational
Riverfront

9/2/11

Boys

Team scores -- Billings West 74, Billings Senior 74, Bozeman 79, Billings Skyview 114, Laurel 167, Glendive 179, Hardin 207, Powell (Wyo.) 227, Lewistown 233, Worland (Wyo.) 292, Colstrip 380, Red Lodge 396, Columbus 451.

Top 10 -- 1, Josh Panasuk, Butte, 16:02; 2, Derek Crew, Senior, 16:09; 3, Layne Lantis, Gle, 16:12; 4, Colter May, Boz, 16:13; 5, Ben Rich, Boz, 16:21; 6, Johnson, Senior, 16:25; 7, Keltgen, 16:27; 8, Petsch, West, 16:28; Weidler, Laurel, 16:28; Sloan, West, 16:30.

Billings Central -- 41, Fox, 17:58; 72, Seibel, 19:08; 88, Kuehn, 19:55.

Billings Senior (74) -- 2, Crew, 16:09; 6, Johnson, 16:25; 12, Egeland, 16:38; 24, Selig, 16:57; 30, Milburn, 17:19.

Billings Skyview (114) -- 13, Oswald, 16:41; 14, Neale, 16:45; 15, Hansen, 16:46; 35, E. Hansen, 17:45; 37, O'Loughlin, 17:54.

Billings West (74) -- 8, Petsch, 16:28; 10, Sloan, 16:30; 11, Hovland, 16:37; 22, Peden 16:55; 23, Mulvaney, 16:57.

Bozeman (79) -- 4, May, 16:13; 5, Rich, 16:21; 17, Mostida, 16:48; 26, Burgos, 17:07; 27, Martell, 17:07.

Butte -- 1, Panasuk, 16:02; 38, Shrader, 17:55.

Colstrip (380) -- 33, Ramsey, 17:43; 69, Bertin, 18:49; 86, Aberle, 19:50; 94, LaFranier, 20:09; 97, Hedges, 20:13.

Columbus (451) -- 64, Brooks, 18:33; 89, Cullings, 19:56; 92, France, 20:03; 102, Hull, 21:14; 104, Hall, 21:23.

Glasgow -- 29, Green, 17:19; 58, Dalbey, 18:30.

Glendive (179) -- 3, Lantis, 16:12; 7, Keltgen, 16:27; 42, Hageman, 18:00; 54, Kenn, 18:22; 73, Silvernnale, 19:16.

Hardin (207) -- 16, Reed, 16:47; 40, Alden, 17:56; 48, Whiteman, 18:16; 51, Bushia, 18:19; 52, Walks, 18:20.

Hobson -- 59, Estell, 18:31; 91, Perry, 20:00; 93, Pospisil, 20:05.

Laurel (167) -- 9, Weidler, 16:28; 20, Marstaeller, 16:55; 36, Kanta, 17:49; 47, Ward, 18:16; 55, Manders, 18:23.

Lewistown (233) -- 21, Alaero, 16:55; 49, Pederson, 18:17; 50, McKinney, 18:18; 53, Bulluck, 18:21; 60, Stansberry, 18:32.

Lodge Grass -- 61, Strong, 18:32; 80, J. Dust, 19:33; 81, G. Dust, 19:34; 110, Little Light, 22:46.

Lovell, Wyo. -- 25, May, 17:06.

Miles City -- 66, Nielson, 18:42.

Northern Cheyenne -- 82, Two Moons, 19:35; 100, Nightwalker, 20:41; 111, Pine, 22:47.

Powell, Wyo. (227) -- 18, Feller, 16:50; 19, Friday, 16:50; 31, Andreasen, 17:35; 75, Wellner, 19:20; 84, Nickles, 19:46.

Red Lodge (396) -- 67, Lemolne, 18:42; 74, Schultz, 19:17; 76, Edwards, 19:25; 83, LaRowe, 19:46; 96, Nordstrom, 20:13.

Rocky Mountain, Wyo. -- 44, Bernhisel, 18:04;

Worland, Wyo. (292) -- 39, Complan, 17:55; 56, Wassum, 18:25; 57, Windel, 18:29; 63, Rothlectner, 18:33; 77, M. Rothlectner, 19:31.

Girls

Team scores -- Bozeman 88, Glendive 93, Billings Senior 100, Billings West 142, Glasgow 143, Powell, (Wyo.) 241, Colstrip 266, Red Lodge 309, Miles City 337, Lewistown 351, Laurel 376, Hardin 390, Sidney 451.

Top 10 -- Dani Aragon, Senior, 18:29; Keisha Stensby, West, 19:06; Johnson, Gla, 19:12; Cockburn, Senior, 19:15; Frame, Gle, 19:24; Silvernagel, Central, 19:33; Strong, L.G., 19:34; Stephens, Boz, 19:42; Horrel, Central, 19:45; Robbins, Skyview, 19:47.

Billings Senior (100) -- 1, Aragon, 18:29; 4, Cockburn, 19:15; 14, Stapleton, 20:04; 37, Eaton, 20:49; 44, Ray, 20:58.

Billings Central -- 6, Silvernagel, 19:33; 9, Horrel, 19:45; 23, Hammond, 20:17; 74, Chase, 22:32.

Billings Skyview -- 10, Robbins, 19:47; 41, Wahl, 20:52; 56, Davis, 21:29; 59, Martin, 21:36.

Billings West (142) -- 2, Stensby, 19:06; 25, Espinoza, 20:19; 36, Temme, 20:49; 39, Grove, 20:51; 40, Hamburg, 20:52.

Bozeman (88) -- 8, Stephens, 19:42; 11, Arnold, 20:01; 15, Jansma, 20:08; 21, Matlyn, 20:14; 33, Keith, 20:40.

Butte -- 32, Hodge, 20:36; 47, Alley, 21:05; 49, Connors, 21:07; 84, Green, 23:30.

Colstrip (266) -- 38, Plum, 20:50; 42, Kautzman, 20:56; 48, LaFrance, 21:05; 66, Cadwell, 21:58; 72, Denny, 22:19.

Glasgow (143) -- 3, Johnson, 19:12; 20, Braaten, 20:13; 24, Zuger, 20:17; 45, Fewer, 20:59; 51, McDonald, 21:09.

Glendive (93) -- 5, Frame, 19:24; 16, Herbst, 20:08; 19, Lynne, 20:12; 26, Lantis, 20:25; 26, Harts, 20:25.

Hardin (390) -- 35, Birdinground, 20:48; 77, Lefthand, 22:50; 89, Pretty On Top, 23:44; 94, K. Birdinground, 24:29; 95, Enick, 24:30.

Hobson -- 97, Stevenson 24:51.

Huntley Project -- 69, Peterson, 22:10; 70, Gulds, 22:15; 91, Acheson, 24:10.

Laurel (376) -- 57, Grover, 21:31; 63, Gradwohl, 21:52; 79, Hensley, 23:00; 87, Hallock, 23:43; 90, Studiner, 24:09.

Lewistown (351) -- 46, Battrick, 21:02; 62, Walters, 21:52; 71, M. Walters, 22:15; 76, Foster, 22:49; 96, Stansberry, 24:44.

Lodge Grass -- 7, Strong, 19:34; 100, Little Light, 25:18; 105, Left Hand, 26:32.

Lovell, Wyo. -- 22, Shumway, 20:15; 58, S. Shumway, 21:36; 64, McArthur, 21:55.

Miles City (337) -- 50, Leidholt, 21:08; 54, Montgomery, 21:26; 65, Pratt, 21:57; 80, Pearson, 23:05; 88, Raper, 23:44.

Powell, Wyo. (241) -- 18, Murray, 20:12; 29, Wells, 20:29; 31, Morrow, 20:34; 81, Sanders, 23:12; 82, Rodriguez, 23:15.

Red Lodge (309) -- 13, Atherly, 20:03; 53, Jones, 21:20; 68, Reynolds, 22:04; 83, Schmidt, 23:27; 92, Kelley, 24:13.

Sidney (451) -- 75, Nentwig, 22:46; 78, Gangstad, 22:56; 93, Hill, 24:25; 102, Nesper, 25:49; 103, Staffenson, 25:50.

Worland (Wyo.) -- 34, Wassum, 20:47.