BELGRADE INVITATIONAL
9/10/11

Girls
Team scores
1, Helena 78; 2, Lewistown 89; 3, Belgrade 135; 4, Three Forks 145; 5, Livingston 155; 6 Dillon 179; 7, Helena Capital 185

Top 20 Individuals
1, Leah Esposito, Helena High, 19:57.23; 2, Chiara Warner, Townsend, 20:09.44; 3, Selene Johnson, Big Timber, 20:26.30; 4, Maddie Covey, Big Timber, 21:03.35; 5, Alexa Horrell, Billings Central, 21:32.20; 6, Layne Oliver, Three Forks, 21:45.54; 7, Dalainy Tedesco, Lewistown, 22:06.15; 8, Erika Ackerlund, Helena High, 22:11.15; 9, Madison Owens, Ennis, 22:21.08; 10, Nikki Aiken, Manhattan Christian, 22:24.26; 11, Jacki Copenhaver, Helena High, 22:34.79; 12, Katie Hawkins, Dillon, 22:35.75; 13, Kallan Banning, Helena High, 22:36.46; 14, Kelsie Harriman, Livingston, 22:55.78; 15, Molly Hammond, Billings Central, 22:58.69; 16, Sadie Reddick, Belgrade, 23:02.66; 17, Espe Battrick, Lewistown, 23:19.12; 18, Kaitlyn Poss, Lewistown, 23:19.91; 19, Ellie Losasso, Manhattan, 23:22.51; 20, Lyndsey Seifert, Belgrade, 23:49.52

Teams
Helena (78) – 1, Leah Esposito, 19:57.23; 8, Erika Ackerlund, 22:11.15; 11, Jacki Copenhaver, 22:34.79; 13, Kallan Banning, 22:36.46; 45, Lilah Fox, 26:38.03; 46, Rebecca Ries-Roncalli, 26:43.00

Lewistown (89) – 7, Dalainy Tedesco, 22:06.15; 17, Espe Battrick, 23:19.12; 18, Kaitlyn Poss, 23:19.91; 22, Josie Walters, 24:01.10; 25, Maida Walters, 24:24.25; 42, Sarah Foster, 25:52.16; 53, Amy Charboneau, 27:14.87

Belgrade (135) – 16, Sadie Reddick, 23:02.66; 20, Lyndsey Seifert, 23:49.52; 21, Makell Meyle, 23:57.99; 38, Janessa Benjamin, 25:16.50; 40, Becky Imberi, 25:30.67; 48, Kierstyn Brandt, 26:46.97; 52, Lindsay Koenig, 27:12.79

Three Forks (145) – 6, Layne Oliver, 21:45.54; 24, Cady Sayers, 24:10.97; 28, Katherine Clark, 24:46.08; 31, Rachel Sanders, 25:05.80; 56, Laci Sanders, 27:53.57

Livingston (155) – 14, Kelsie Harriman, 22:55.78; 27, Miranda Keenan, 24:28.63; 34, Francesca Snow, 25:10.12; 37, Jaime Nelville, 25:14.93; 43, Marissa Westenkow, 26:23.29

Dillon (179) – 12, Katie Hawkins, 22:35.75; 26, Jordan Peterson, 24:26.30; 36, Janet Moore, 25:11.49; 51, Hannah Telling, 27:10.61; 54, Morgan Peterson, 27:15.05; 61, Biz Griffin, 29:22.80

Helena Capital (185) – 23, Marisa Sanchez, 24:06.96; 35, Melissa Drinville, 25:10.63; 39, Kellea Nichols, 25:18.04; 41, Mykaela Edwards, 25:36.62; 47, Meg Giddings, 26:45.22

Big Timber (NS) – 3, Selene Johnson, 20:26.30; 4, Maddie Covey, 21:03.35; 57, Jasmin Stenberg, 28:04.54; 58, Sara Lewis, 28:45.54

Billings Central (NS) – 5, Alexa Horrell, 21:32.20; 15, Molly Hammond, 22:58.69
Ennis (NS) – 9, Madison Owens, 22:21.08

Gardiner (NS) – 50, Elizabeth Stone, 27:03.10; 59, Rose Cote, 29:01.60; 64, Becca Brown, 33:13.46; 65, Courtney Loeffelholz, 34:31.08

Manhattan (NS) – 19, Ellie Losasso, 23:22.51; 49, Mikayla Kreitinger, 26:52.98; 63, Emily Butts, 31:29.36

Manhattan Christian (NS) – 10, Nikki Aiken, 22:24.26

Red Lodge (NS) – 29, Hannah Schmidt, 24:53.58; 55, Kazia Jetmore, 27:37.43; 62, Gabby Sullivan, 29:37.99; 66, Lidia Carpio, 35:58.41

Townsend (NS) – 2, Chiara Warner, 20:09.44; 33, Hope Herald, 25:06.99; 60, Sara Hamburg, 29:10.70

Twin Bridges (NS) – 30, Julia Cox, 25:01.73; 32, Hannah Konen, 25:06.71

Whitehall (NS) – 44, Jamie Kopf, 26:24.81

BELGRADE INVITATIONAL

Boys
Team scores
1, Helena High 37; 2, Livingston 58; 3, Helena Capital 108; 4, Belgrade 145; 5, Dillon 152; 6, Lewistown 152; 7, Manhattan 201; 8, Red Lodge 238; 9, Big Timber 266; 10, Townsend 284; 11, Three Forks 337
Top 20 Individuals
1, Matt Barker, Helena High, 16:51.31; 2, Monte Cole, Livingston, 17:19.53; 3, Teran Alaers, Lewistown, 17:25.54; 4, Chris Grubb, Helena High, 17:36.43; 5, Colt Smith, Helena Capital, 17:39.40; 6, Tom Lund, Helena High, 17:40.30; 7, Charles Vance, Livingston, 17:58.93; 8, Kyle Matthews, Helena High, 18:05.92; 9, Darren Hecker, Big Timber, 18:11.56; 10, Marc Swann, Manhattan, 18:14.51
11, Morgan Larson, Dillon, 18:15.64; 12, Nathan Snow, Livingston, 18:17.98; 13, Seamus Camp, Livingston, 18:19.69; 14, Duncan Ellis, Helena Capital, 18:22.39; 15, Ryan Field, Helena Capital, 18:27.11; 16, Chris Allen, Belgrade, 18:29.50; 17, Sage Schoonen, Dillon, 18:30.15; 18, Baird Linke, Helena High, 18:31.65; 19, Colton Hegdahl, Belgrade, 18:35.49; 20, Garrett Steerman, Whitehall, 18:41.99

Teams
Helena High (37) – 1, Matt Barker, 16:51.31; 4, Chris Grubb, 17:36.43; 6, Tom Lund, 17:40.30; 8, Kyle Matthews, 18:05.92; 18, Baird Linke, 18:31.65; 30, Sawyer Linke, 19:08.53; 40, Austin Stenjhem, 19:51.89

Livingston (58) – 2, Monte Cole, 17:19.53; 7, Charles Vance, 17:58.93; 12, Nathan Snow, 18:17.98; 13, Seamus Camp, 18:19.69; 24, John Barlow, 18:49.60; 29, Chris Phipps, 19:02.55; 39, Charlie Mogen, 19:47.96

Helena Capital (108) – 5, Colt Smith, 17:39.40; 14, Duncan Ellis, 18:22.39; 15, Ryan Field, 18:27.11; 28, Brody Montgomery, 19:00.20; 46, Dominick Sporanza, 20:30.74; 53, Sawyer Payne, 21:09.88; 57, Andrew Kilpatrick, 21:41.53

Belgrade (145) – 16, Chris Allen, 18:29.50; 19, Colton Hegdahl, 18:35.49; 32, Paul Fuller, 19:21.03; 37, Ben Hoffman, 19:42.97; 41, Jonathan Fuller, 19:53.48; 42, Christian Vosler, 19:55.09; 50, James Young, 20:59.43

Dillon (152) – 11, Morgan Larson, 18:15.64; 17, Sage Schoonen, 18:30.15; 31, Chance Keck, 19:10.66; 45, Gabe Cleverley, 20:24.85; 48, Matt Albrecht, 20:32.81; 55, Nathan Hewitt, 21:38.95; 60, Josh Morgan, 21:58.36

Lewistown (152) – 3, Teran Alaers, 17:25.54; 33, Aidan Stansberry, 19:29.13; 34, Trei Bulluck, 19:30.27; 38, Ryan McKinney, 19:43.63; 44, Hans Pederson, 20:07.95; 47, Lane Smith, 20:31.31; 52, Jared Miller, 21:00.89

Manhattan (201) – 10, Marc Swann, 18:14.51; 26, Cody Hart, 18:54.98; 27, Isaack Zier, 18:58.62; 67, David Schachman, 22:27.08; 71, Patt H., 22:52.65; 77, Ira Slingsby, 24:23.10

Red Lodge (238) – 21, Joe Lemoine, 18:44.15; 22, Connor Schultze, 18:45.54; 64, Isaac LaRowe, 22:16.99; 65, Jacob Brown, 22:18.93; 66, Eroc Due, 22:21.93

Big Timber (266) – 9, Darren Hecker , 18:11.56; 54, Quin Stytes, 21:15.95; 61, Rye, 21:58.76; 69, Ben Turner, 22:41.50; 73, Jon Turner, 23:11.76; 82, Edgar Suarez, 27:36.79; 84, Robert Lewis, 28:08.46

Townsend (284) – 35, Keagan Rife, 19:37.15; 43, Nick Hamburg, 19:58.23; 59, Chris Loret De Mola, 21:48.60; 72, Eric Schrube, 22:56.68; 75, Niels Schober, 24:10.85

Three Forks (337) – 58, Ian White, 21:48.10; 62, Cooper Lower, 22:08.92; 63, Marshall Wilcox, 22:10.57; 76, Josh Palmer, 24:14.78; 78, Jack Reed, 24:25.20

Gardiner (NS) – 70, Alex Herring, 22:43.75

Manhattan Christian (NS) – 56, Grant Roberts, 21.40.36; 68, Keith Heidema, 22:28.89; 74, Tyler Flikkema, 23:41.20; 80, Jackson Pierce, 24:34.30

Twin Bridges (NS) – 25, Andrew George, 18:53.24; 36, C.J. Cox, 19:42.31; 49, Clark Mocilac, 20:43.77; 81, Marcus Steinfeld,25:04.74

Whitehall (NS) – 20, Garrett Steerman, 18:41.99; 23, Barrett McQuesten, 18:48.58; 79, Tommy Townsend, 24:26.69; 83, Ryan Tuthill, 27:50.32
Willow Creek (NS) – 51, Randon Fouch, 21:00.45