Billings Invitational
At Riverfront Park
10/4/08

Boys
Team scores — Billings Skyview 78, Sheridan (Wyo.) 116, Billings West 125, Great Falls Russell 151, Great Falls 171, Billings Senior 195, Colstrip 210, Laurel 247, Lodge Grass 310, Joliet 312, Big Timber 314, Red Lodge 326, Belgrade 352.

Top 10 — Luke Montgomery, West, 15:34; Ryan Ketterling, Jol, 15:44; Todd Blythe, Cols, 15:51; T. Hopf, Skyview, 15:53; Dylan Morin, Sher, 16:09; Alden, Har, 16:13; White, Cent, 16:14; Peterson, Sky, 16:25; H. Azure, Pop, 16:25; W. Strauss, GF, 16:26.

Belgrade (352) — 11, Vaughn, 16:29; 47, Imberi, 17:37; 89, Hoffman, 19:14; 102, Vangarderen, 20:31; 103, Vosler, 20:32.
Big Timber (314) — 28, Hodges, 17:07; 42, Holland, 17:24; 67, Hecker, 18:23; 80, Kiper, 18:53; 97, Swanson, 20:05.
Billings Central — 7, White, 16:14; 87, N. White, 19:07.
Billings Senior (195) — 31, Rohrdanz, 17:11; 50, Dimich, 17:44; 53, Green, 17:50; 54, Martin, 17:51; 55, Washington, 17:51.
Billings Skyview (78) — 4, Hopf, 15:53; 8, Peterson, 16:25; 14, Edelman, 16:36; 17, Lipp, 16:39; 35, Kratochvil, 17:19.
Billings West (125) — 1, Montgomery, 15:34; 12, Grammens, 16:34; 22, Silvernagel, 16:54; 41, Oxford, 17:23; 49, Scheffelman, 17:42.
Colstrip (210) — 3, Blythe, 15:51; 15, Robinson, 16:37; 46, Aberle, 17:35; 74, Ramsey, 18:43; 75, Robinson, 18:44.
Columbus — 27, Russell, 17:07.
Great Falls (171) — 10, Strauss, 16:26; 13, Vaughn, 16:34; 38, 17:22; 39, Duffy, 17:22; 71, Ehnes, 18:35.
Great Falls Russell (151) — 19, Bubnash, 16:43; 24, Cartwright, 17:00; 30, Thompson, 17:09; 34, Fraser, 17:16; 44, Bedenbender, 17:30.
Hardin — 6, Alden, 16:13; 25, Pretty On Top, 17:03; 66, Stops, 18:23; 78, Burshia, 18:48.
Huntley Project — Mack (DQ); 59, Harris, 18:04; 86, Caster, 19:07; 93, Snyder, 19:39.
Joliet — 2, Ketterling, 15:44; 70, Songstad, 18:32; 77, Ouitt, 18:47; 81, Grewel, 18:55; 82, Salo, 18:57.
Laurel (247) — 20, Weidler, 16:43; 45, Stamper, 17:33; 51, Marstaller, 17:45; 58, Cortese, 17:59; 73, Haskins, 18:38.
Lodge Grass (310) — 37, Dust, 17:21; 56, Flatmouth, 17:51; 64, Littine, 18:15; 68, Blaine, 18:24; 85, Dust, 19:06.
Miles City — 83, Hrubes, 18:59; 84, Certain, 19:01.
Plenty Coups — 95, Joey G., 19:51; 96, Darrell TP, 19:55; 101, Jordell BW, 20:31; 106, Symor R.S., 21:28.
Poplar — 9, H. Azure, 16:25; 18, Knowlton, 16:41.
Red Lodge — 21, Atherly, 16:52; 52, Ray, 17:46; 69, Kreizak, 18:31; 79, Elsberry, 18:49; 105, Zulkowski, 21:05.
St. Labre — 23, Flatness, 16:59; 99, Bahr, 20:15.
Sheridan, Wyo., (116) — 5, Morin, 16:09; 16, Ulvestad, 16:37; 26, Wendtland, 17:04; 33, Bell, 17:12; 36, Byron, 17:20.
Winnett — 29, Dembek, 17:08; 32, Iverson, 17:12.

Girls
Team scores — Sheridan (Wyo.) 65, Billings Senior 81, Billings West 95, Colstrip 160, Hardin 164, Great Falls Russell 174, Laurel 189, Great Falls 224, Miles City 292, Sidney 294, Belgrade 300.

Top 10 — Alexa Aragon, Senior, 17:37; Dani Aragon, Senior, 17:50; Dana Morin, Sheridan, 17:58; Lela Carpenter, Sheridan, 18:01; AuraLea Fain, Senior, 18:09; R. Stewart, Great Falls, 18:21; N. Rietz, West, 18:32; K. West, CMR, 18:44; S. Johnson, BT, 18:51; M. Beam, West, 19:08.

Belgrade (300) — 24, Cloniger, 20:00; 39, Leininger, 20:50; 66, Daniels, 21:47; 79, Preston, 22:57; 92, Rassley, 24:56.
Big Timber — 9, Johnson, 18:51; 63, Indreland, 21:45; 68, Alexander, 22:05; 77, Esp, 22:51.
Billings Central — 14, Richter, 19:22; 71, Mork, 22:14; 75, Smith, 22:41; 83, Chandler, 23:05.
Billings Senior (81) — 1, Alexa Aragon, 17:37; 2, Dani Aragon, 17:50; 5, Fain, 18:09; 22, Meyer, 19:59; 51, Pauli, 21:21.
Billings Skyview — 34, Neurre, 20:41; 54, Martin, 21:30; 57, Larsen, 21:35; 60, Zaccardi, 21:38.
Billings West (95) — 7, Rietz, 18:32; 10, Beam, 19:08; 13, Davis, 19:20; 21, Archilla, 19:56; 42, Lynch, 21:03.
Colstrip (160) — 12, Brown, 19:19; 16, Crippen, 19:30; 36, McNeese, 20:42; 47, Plum, 21:16; 49, Cadwell, 21:16.
Columbus — 43, Church, 21:07; 89, S. Church, 23:33.
Great Falls (224) — 6, Stewart, 18:21; 26, Mosher, 20:04; 52, Williams, 21:23; 67, Hunter, 22:05; 73, Clutter, 22:28.
Hardin (164) — 20, Chargesstrong, 19:53; 30, Gramling, 20:27; 32, Whiteman, 20:31; 37, Bigman, 20:44; 45, Iron, 21:12.
Great Falls Russell (174) — 8, West, 18:44; 28, Myre, 20:22; 29, Burbach, 20:24; 35, Jones, 20:42; 74, Carlson, 22:30.
Laurel (189) — 15, Englert, 19:29; 27, Condon, 20:12; 41, Casey, 20:59; 50, Pastian, 21:18; 56, Kramer, 21:32.
Poplar — 70, Azure, 22:06; 94, Follette, 26:22.
Miles City (292) — 25, Banister, 20:03; 48, Raper, 21:16; 55, Raymond, 21:31; 80, Henderson, 22:59; 84, Keith, 23:06.
Red Lodge — 11, Lynde, 19:13; 19, Atheny, 19:53; 61, Gildehaus, 21:40; 69, George, 22:05.
St. Labre — 91, Alexander, 24:51.
Sheridan, Wyo., (65) — 3, Morin, 17:58; 4, Carpenter, 18:01; 17, Kinsey, 19:34; 18, Buyom, 19:51; 23, Brown, 19:59.
Sidney (294) — 38, Hermanson, 20:50; 40, Nesper, 20:51; 53, Gangstad, 21:30; 81, Stevens, 23:04; 82, Satra, 23:04.