2006 Monana State Cross Country Results

Class AA Boys

Team Results

1, Bozeman 54; 2, Kalispell (Flathead) 68; 3, Big Sky 93; 4, Capital 105; 5, Helena High 121; 6, West 162; 7, Hellgate 195; 8, Sentinel 214; 9, Skyview 217; 10, CMR 292; 11, Senior 294; 12, Butte 353; 13, Great Falls High 372.

Individual Resluts

1, Hunter Nelson, Big Sky 15:33; 2, Eric Larson, Big Sky 15:34; 3, Daniel Jackson, Bozeman 15:38; 4, Alex Brekke, Bozeman 15:44; 5, Seth Grossman, Kalispell 15:44; 6, Mike Barker, Helena High 15:49; 7, Carl Nystuen, Kalispell 15:52; 8, Robbie Brooks, Sentinel 15:54; 9, Mike Grey, Capital 15:55; 10, Jake Roske, Hellgate 15:56; 11, Andy Burns, Hellgate; 12, Seth Svennungsen, Kalispell 15:57; 13, Josh Dean, Skyview 16:00; 14, Kyle Anderson, Big Sky 16:01; 15, Jason Rapaport, Capital 16:02; 16, Dylan Davis, Bozeman 16:04; 17, Joel Bischoff, Helena High 16:06; 18, Justin Barth, Kalispell 16:16; 19, Patrick Paradis, Capital 16:17; 20, Matthew Francis, Bozeman 16:21; 21, Jordan Schlender, Bozeman 16:26; 22, Peter Caracciolo, Bozeman 16:31; 23, Kenny Hornung, Skyview 16:32; 24, Joe Stusek, West 16:32; 25, Michael Frank, West 16:36

Class AA girls

Team Results

1, Senior 44; 2, Bozeman 95; 3, West 96; 4, Kalispell (Flathead) 143; 5, Capital 151; 6, Butte 169; 7, Big Sky 191; 8, Skyview 197; 9, CMR 237; 10, Sentinel 251; 11, Hellgate, 261; 12, Helena High 266; 13, Great Falls High 299.

Individual results

1, Katie Gilboy, Capital 17:42; 2, Bridgette Hoenke, Senior 18:01; 3, Keely West, CMR 18:18; 4, Auriele Fain Senior 18:22; 5, Elizabeth Mancuso, Skyview 18:25; 6, Caitlin Stone, Sentinel 18:28; 7, Carly Selleck, West 18:30; 8, Keli Dennehy, Butte 18:36; 9, Alexa Aragon, Senior 18:40; 10, Tera Klein Kalispell 18:42; 11, Tate Cranston, Bozeman 18:43; 12, Sierra Kamplain, Bozeman 18:45; 13, Brianne Dewitt, Helena High 18:46; 14, Cara Lehman, Senior 18:56; 15, Auralea Fain, Senior, 18:57; 16, Elysia Andrews, Kalispell 18:58; 17, Carly Toepfer, West 19:12; 18, Abby Stusek, West 19:12; 19, Julie Walsh, West, 19:12; 20, Libby Tollefson, Senior, Senior 19:18; 21, Jerin Stranger, Capital 19:19; 22, Summer Weasel, Big Sky 19:23; 23, Elizabeth Spartas, Bozeman 19:24; 24, Faith Steinbacher, Bozeman 19:24; 25, Kaitlin Carey, Bozeman 19:32.

Class A Boys

Team Results

1, Dillon 73; 2, Browning 74; 3, Whitefish 107; 4, Laurel 108; 5, Hamilton 135; 6, Havre 151; 7, Columbia Falls 214; 8, (TIE) Hardin 214; 9, Polson 267; 10, Belgrade 309; 11, Frenchtown 216; 12, Ronan 321; 13, Libby 380; 14, Billings Cnt 423; 15, Bigfork 430; 16, Corvallis 460; 17, Anaconda 533; 18, Livingston 588.

Individual Results

1, Lynn Reynolds, Dillon-BREAKS EXISTING RACE RECORD (15:13 by Billings Cnt’s Matt Winter in 10/19/02)- 15:03; 2, Patrick Casey, Laurel 15:16; 3, Logan Torgison, Polson 15:59; 4, Ian Mallams, Whitefish 15:59; 5, Zach Condon, Laurel 16:01; 6, Marlin Blackwolf, Browning 16:13; 7, Ben Jessop, Hamilton 16:16; 8, Ken Bird Rattler, Browning 16:23; 9, Andy Keim, Havre 16:23; 10, Logun Norris, Dillon 16:34; 11, Colin O’Neill, Butte Cnt; 12, Luke Montgomery, Billings Cnt 16:34; 13, Dylan Zitzer, Dillon 16:35; 14, Zach Smith, Dillon 16:36; 15, Jake Jessop, Hamilton 16:41; 16, Shane Red Crow, Browning 16:43; 17, Jacob Fern, Whitefish 16:43; 18, Erik Anderson, Whitefish 16:49; 19, Brodie McDonald, Laurel 16:49; 20, Burdick Two Leggins, Hardin 16:51; 21, Matthew Bluechild, Browning 16:53; 22, Jade Nystrom, Havre 16:53; 23, DJ Fish, Browning 16:53; 24, Dylan Desrosier, Browning 16:53; 25, Nigel Neaves, Hamilton 17:04.

Class A girls

Team Results

1, Ronan 91; 2, Dillon 110; 3, Whitefish 132; 4, Hardin 140; 5, Lewistown 178; 6, Miles City 231; 7, Sidney 242; 8, Hamilton 252; 9, Havre 258; 10, Frenchtown 274; 11, Polson 282; 12, Glendive 283; 13, Laurel 302; 14, Browning 333; 15, Billings Cnt 344; 16, Columbia Falls 384; 17, Belgrade 401; 18, Libby, 559; 19, Corlvallis 599.

Individual Results

1, Dianna Stanley, Miles City 18:24; 2, Terinee McCready, Ronan 18:39; 3, Talitha Smith, Dillon 18:57; 4, Sadie McMillan, Ronan 19:18; 5, Jessica Englert, Laurel, 19:27; 6, Nocona Frame, Glendive 19:31; 7, Meredith Hanson, Havre 19:35; 8, Beth Donovan, Whitefish, 19:36; 9, Melaina Asencio, Hardin 19:38; 10, Tanna Bull, Polson 19:44; 11, Arcia Big Man, Hardin 19:49; 12, Darci Briere, Havre 19:49; 13, Cindy Atchley, Dillon 19:58; 14, Shanna Burke, Frenchtown 19:59; 15, Heather Haug, Livingston 20:01; 16, Ronnea Gramling, Hardin 20:03; 17, Mykel Lor, Sidney 20:07; 18, Jenna Welnel, Sidney 20:09; 19, Erin Maxted, Frenchtown 20:16; 20, Kaneesha Benson, Ronan 20:18; 21, Carlee Meine, Dillon 20:29; 22, Kathy Running Crane, Browning 20:23; 23, Meghan Keigley, Belgrade 20:27; 24, Danica Loucks, Hamilton 20:29; 25, Clare Miller, Whitefish 20:30.

CLass B Boys

Team Results

1, Loyola 93; 2, Colstrip 97; 3, Poplar 99; 4, Thompson Falls 128; 5, Cut Bank 130; 6, Lame Deer 136; 7, Manhattan 168; 8, Glasgow/Opheim 223; 9, Whitehall 305; 10, Shelby 309; 11, Manhattan Christian 322; 12, Plains 344; 13, Arlee 355; 14, Harlem 387; 15, Townsend 423; 16, Three Forks 461; 17, Darby 476; 18, Valley Christian (Missoula) 534.

Individual Results

1, Ben Jacobsen, Cut Bank 15;56; 2, Shane Donaldson, Thompson Falls 15:57; 3, Jacob Naegeli, Thompson Falls 16:37; 4, Dustyn Eder, Poplar 16:38; 5, Tyson Vaderby, Manhattan 16:39; 6, Steven Blair, Cut Bank 16:41; 7, Joe Hurd, Loyola 16:45; 8, Cameron Martinez, Colstrip 16:46; 9, Emerison Harris, Lame Deer 16:49; 10, Paul Stergios, Loyola 16:52; 11, Kyle Martinez, Colstrip 16:55; 12, Mike Evans, Loyola 16:56; 13, Marcus Red Thunder, Poplar 16:57; 14, Anthony Young, Manhattan 17:00; 15, Drew Hoekema, Manhattan Christian 17:01; 16, Segei Garrison, Colstrip 17:54; 17, Ryan Sol, Thompsn Falls 17:15; 18, Chris Brien, Poplar 17:26; 19, Adam Blythe, Colstrip 17:27; 20, Kyle Loewen, Glasgow Opheim 17:28; 21, Nolan Lumberhand, Lame Deer 17:29; 22, Taylor Canfield, Manhattan 17:32; 23, Levi SImon, Whitehall 17:33; 24, Jonah Riediger, Poplar 17:35; 25, Dan Evans, Loyola 17:36.

Class B girls

Team Results

1, Cut Bank 71; 2, Red Lodge 97; 3, Loyola 125; 4, Glasgow/Opheim 166; 5, Whitehall 178; 6, Thompson Falls 216; 7, Cascade 223; 8, Colstrip 271; 9, Townsend 295; 10, Poplar 332; 11, Valley Christian (Missoula) 345; 12, Big Timber 350; 13, Manhattan Christian 354; 14, Huntley Project 380; 15, Malta 387; 16, Boulder 388; 17, Deer Lodge 530; 18, Lodge Grass 547.

Individual Results

1, Lenise Omeasoo, Cut Bank 18:56; 2, Chloe Palakovich, Whitehall 19:11; 3, Delyssia Tromblee, Cut Bank 19:24; 4, Malary Cotnoir, Loyola 19:25; 5, Corneyt Lynda, Red Lodge 19:32; 6, Hilary Palakovich, Whitehall 19:39; 7, Emilee Morehouse, Glasgow/Opheim 19:42; 8, Bobbi Knudsen, Malta 19:54; 9, Keri Ledford, Darby 19:59; 10, Brianna Seubert, Shelby 20:01; 11, Sarah Jackson, Manhattan Christian 20:01; 12, Emily Babcock, Cut Bank 20:03; 13, Alicia Cobb, Cascade 20:06; 14, Kirsten Svennungsen, SHelby 20:06; 15, Darcy Stevens, Red Lodge 20:15; 16, JOrdan Kennedy, Cut Bank 20:28; 17, Brittney Johnson, Boulder 20:29; 18, Tara Swanson, Red Lodge 20:30; 19, Krystin Schmidt, Manhattan 20:31; 20, Delta Sjostrom, Townsend 20:33; 21, Ciara Normadeau, Thompson Falls 20:35; 22, Jodan Scolatti, Loyola 20:43; 23, Beca Gunderson Thompson Falls 20:47; 24, Becca Van Dam, Manhattan Christian 20:54; 25, Chelsea Lynde, Red Lodge 20:54.

Class C Boys

Team Results

1, Gardiner 17; 2, Great Falls Cnt 37; 3, Joliet 39; 4, Plenty Coups 44; 5, Harrison 61; 6, Lincoln 66; 7, Belt 70; 8, Dodson/Whitewater 71; 9, Drummond 72; 10, Winnett 99; Frazer 126.

Individual Results

1, Terrann Guardipee, Great Falls cnt 15:58; 2, Ford Smith, Gardiner 16:11; 3, Ryan Ketterling, Joliet 16:33; 4, David Young, Gardiner 16:50; 5, Mathew Spotted Bear, Plenty Coups 17:13; 6, Alex Adler, Drummond 17:28; 7, Nathan Henry, Great Falls Cnt 17:24; 8, Shy Iverson, Winnett 17:29; 9, Sam Keaster, Belt 17:34; 10, EB Nordahl Rapelje 17:37; 11, Colton Xavier, Gardiner 17:41; 12, Theo Crowe, Brockton 17:44; 13, Theron Hamilton, Harrison 17:56; 14, Travis Azure, Dodson/whitewater 17:54; 15, Rumral Decrane, Plenty Coups 18:00; 16, Brenton Seymour, Joliet 18:09; 17, Kevin Heisler, Lincoln 18:10; 18, Gavin Lewis, Hays/Lodge Pole 18:22; 19, Jacob Blancher, Lincoln 18:35; 20, John Songstad, Joliet 18:35; 21, Colter Dykman, Harrison 18:49; 22, Jackson Bolstad, Culbertson 18:54; 23, Paul Werner, Dodson/Whitewater 19:05; 24, Avery Bullshows, Plenty Coups 19:11; 25, Jorge Borda, Drummond 19:12. 

Class C Girls

Team results

1, Belt 18; 2, Lincoln 28; 3, Harrison 34; 4, Joliet 44; 5, Rygate 57; 6, Winnett 68; 7, Dodson/Whitewater 87; 8, Heart Butte 89; 9, Drummond 102; 10, Frazer 115.

Individual Results

1, Morgan Streeter, Rygate 20:24; 2, Bryanna Gondeiro, Belt 20:54; 3, Nicole Tams, Lincoln 21:04; 4, Taylor Cummings, Belt 21:08; 5, Austin Smith, Gardiner 21:08; 6, Sage Gustafson, Harrison 21:20; 7, Crystal Deboo, Valier 21:21; 8, Jessika Eiskant, Lincoln 21:23; 9, Jocelyn Sullivan, Great Falls Cnt 21:32; 10, Tristen Kienenberger, Dodson/Whitewater 21:34; 11, Michaela O’Dore, Joliet 21:40; 12, Renae Hepfner, Belt 21:45; 13, Robin Gustafson, Harrison 21:46; 14, Sarah Yager, Joliet 21:59; 15, Kaysha Young, Harrison 22:03; 16, Malori Woodford, Winnett 22:10; 17, Hannah Fields, Lincoln 22:19; 18, Elizabeth Young, Harrison 22:20; 19, Stacy Rieb, Joliet 22:23; 20, Emily Bumgarner, Belt 22:24; 21, Kaitlin Sholder, Lincoln 22:28; 22, Kitty Vance, Heart Butte, 23:02; 23, Camie McCaffree, Winnett 24:47; 24, Raney Hatten, Joliet 23:34; 25, Misty Stradtman, Rygate 23:25.