HELENA 7 ON 7 MEET-10/7/06

BOYS VARSITY RESULTS

Team Results
1, Bozeman, 9; 2, Flathead-Kalispell 17; 3, Helena Capital 33; 4, Browning, 33; 5, Helena 39; 6, Billings West, 40; 7, Missoula Hellgate, 66; 8, Missoula Sentinel 68; 9, Missoula Big Sky, 77; 10, Hardin 87; 11, Missoula Loyola 87; 12, Billings Skyview, 94; 13, C.M. Russell 97; 14, Billings Senior 101; 15, Havre 106; 16, Great Falls, 120; 17, Manhattan; 123; 18, Belgrade, 125; 19, Butte High, 134; 20, Cut Bank, 135; 21, Gardiner, 139; 22, Whitehall, 159; 23, Manhattan Christian, 165; 24, Harrison, 165; 25, Belt/Centerville, 166; 26, Great Falls Central, 173; 27, Butte Central, 180; 28, Red Lodge, 182; 29, Broadwater (Townsend), 197; 30, Three Forks, 197; 31, Sweet Grass (Big Timber), 197; 32, Lincoln 197; 33, Anaconda 198; 34, Jefferson (Boulder), 203; 35, Park High (Livingston), 207.

Individual top 10
No. 1 runners
1, Seth Grossman, Flat, 15:38; 2, Daniel Jackson, Boz, 15:47; 3, Marlin Blackwolf, Browning, 15:53; 4, Joel Bischoff, Helena, 16:03; 5, Jake Roske, Hellgate, 16:09; 6, Mike Grey, Capital, 16:15; 7, Ford Smith, Gardiner, 16:23; 8, Hunter Nelson, Big Sky, 16:25; 9, Joe Stusek, West, 16:28; 10, Colin O’Neill, Butte Central, 16:31.

No. 2 runners
1, Carl Nystuen, Flat, 15:50; 2, Alex Brekke, Bozeman, 16:05; 3, Eric Larson, Big Sky, 16:13; 4, Mike Barker, Helena, 16:25; 5, Richie Romersa, West, 16:34; 6, Ken Birdrattler, Browning, 16:40; 7, Pat Paradis, Capital, 16:47; 8, Fred Alden, Hardin, 17:04; 9, Paul Stergios, Missoula Loyola, 17:09; 10, Jade Nystrom, Havre, 17:13.

No. 3 runners
1, Andy Burns, Boz, 16:08; 2, Seth Svennungsen, Flat, 16:18; 3, Kenny Tritz, Big Sky, 16:28; 4, Andy Metropoulos, Helena, 16:34; 5, Michael Frank, West, 16:47; 6, Morgan Lewis, Capital, 16:52; 7, Matthew Bullchild, Browning, 17:09; 8, John Suprock, Sentinel, 17:16; 9, Dominic Scariano, Hellgate, 17:46; 10, Taren Kingser, Senior, 17:47.

No. 4 runners
1, Matthew Francis, Boz, 16:30; 2, Justin Barth, Flat, 16:46; 3, Jason Rapaport, Capital, 16:59; 4, Shane Redcrow, Browning, 17:01; 5, Michael Bauer, West, 17:24; 6, Daniel Hamilton, Sentinel, 17:36; 7, Jay Barlow, Hellgate, 17:48; 8, Mike Romrell, Belgrade, 17:49; 9, Mike Evans, Missoula Loyola, 17:49; 10, Theron Hamilton, Harrison, 17:55.

No. 5 runners
1, Dylan Davis, Boz, 16:26; 2, DJ Fish, Browning, 17:00; 3, John Michelsen, CMR, 17:02; 4, Tom Murgel, Capital, 17:04; 5, Orion Bras, Flat, 17:06; 6, Colten McCullough, Helena, 17:14; 7, Brad Grammens, West, 17:31; 8, Nigel Stewart, Hardin, 18:01; 9, Tony Hopf, Skyview, 18:25; 10, Daniel Sullivan, Hellgate, 18:31.

No. 6 runners
1, Jordan Schlender, Boz, 16:29; 2, Daniel Osborne, Helena, 16:59; 3, Fred Collins, Capital, 17:08; 4, Dan Howell, Flat, 17:10; 5, James Reevis, Browning, 17:40; 6, Jacob Zavitz, West, 17:46; 7, Taylor Earles, Skyview, 18:17; 8, Thomas Schalin, CMR, 18:21; 9, Zach Stephens, Big Sky, 18:22; 10, Parker Beckley, Sentinel, 18:23.

No. 7 runners
1, Peter Caracciolo, Boz, 16:45; 2, Alec Surynt, Flat, 16:59; 3, Aaron Kosmann, West, 17:39; 4, Tony Speranza, Capital, 17:44; 5, Taylor Mader, Helena, 17:44; 6, Jorel Sheppard, Browning, 18:03; 7, Jacob Weisen, CMR, 18:05; 8, Jon Craig, H
ellgate, 18:06; 9, Jackson Meismer, Sentinel, 18:39; 10, Alex Dudley, Big Sky, 19:09.

GIRLS VARSITY RESULTS
Team Results
1, Billings Senior High School, 8; 2, Billings West, 23; 3, Butte High School, 31; 4, Bozeman High School, 32; 5, Flathead High School-Kalispell 44; 6, Helena Capital High School 57; 7, CM Russell High School 80; 8, Billings Skyview 84; 9 Great Falls High, 84; 10, Cut Bank, 85; 11, Fergus, 99; 12, Missoula Sentinel, 100; 13, Missoula Big Sky, 103: 14, Whitehall, 104; 15, Cascade, 105; 16, Red Lodge, 107; 17, Helena, 117; 18, Missoula Hellgate, 124; 19, Havre, 129; 20, Missoula Loyola, 131; 21, Browning, 152; 22, Hardin; 23, Harrison, 167; 24, Manhattan Christian 169; 25, Belt/Centerville, 172; 26, Manhattan, 185; 27, Broadwater (Townsend), 192; 28, Heart Butte, 193; 29, Belgrade, 193; 30, Sweet Grass (Big Timber), 194; 31, Three Forks 196; 32, Park High (Livingston), 200; 33, Willow Creek High School, 201; 34, Lincoln, 202; 35, Butte Central, 203; 36, Ryegate, 204; 37, Jefferson (Boulder), 207; 38, Anaconda, 209; 39, Great Falls Central, 214; 40 Gardiner, 215.

Individual results
No. 1 runners
1, Keely West, CMR, 18:07; 2, Bridgette Hoenke, Senior, 18:13; 3, Keli Dennehy, Butte High, 18:25; 4, Carly Selleck, West, 18:34; 5, Katie Gilboy, Capital, 18:41; 6, Caitlin Stone, Sentinel, 18:58; 7, Tera Klein, Flat, 19:05; 8, Lenise Omeasoo, Cut Bank, 19:08; 9, Liz Mancuso, Skyview, 19:14; 10, Tayte Cranston, Boz, 19:29;

No. 2 runners
1, Auriele Fain, Senior, 18:31; 2, Kala Jauquet, Butte, 18:35; 3, Jerin Stanger, Capital, 18:43; 4, Sierra Kamplain, Boz, 19:23; 5, Elysia Andrews, Flat, 19:42; 6, Julie Walsh, West, 19:44; 7, Hilary Palakovich, Whitehall, 19:56; 8, Meredith Hanson, Havre, 20:04; 9, Kirsten Jensen, CMR, 20:08; 10, Sara Coonce, Big Sky, 20:14.

No. 3 runners
1, Cara Lehman, Senior, 19:06; 2, Kaci Hockaday, Butte High, 19:12; 3, Abby Stusek, West, 19:28; 4, Sabrina Smith, Capital, 19:47; 5, Cortney Lynde, Red Lodge, 19:51; 6, Carrie Little, Sentinel, 20:12; 7, Faith Steinbacher, Boz, 20:13; 8, Cassidy Wendell, Whitehall, 20:39; 9, Shayna Vinson, GFH, 20:47; 10, Jordan Kennedy, Cut Bank, 21:01.

No. 4 runners
1 Alexa Aragon, Senior, 19:09; 2, Elizabeth Spartas, Boz, 19:52; 3, Debra Gleim, West, 20:01; 4, Connie Mundt, Capital, 20:02; 5, Emma Jaqueth, Big Sky, 20:09; 6, Andrea Yager, Flat, 20:46; 7, Emily Babcock, Cut Bank, 20:53; 8, Brittnee Sayler, Butte High, 21:05; 9, Chelsea Lynde, Red Lodge, 21:15; 10, Jenell Jackson, GFH, 21:20.

No. 5 runners
1, Auralea Fain, Senior, 19:46; 2, Carly Toepfer, West, 19:57; 3, Nancy Raymond, Boz, 20:12; 4, Tara Swanson, Red Lodge, 20:45; 5, Keli Nay, Capital, 21:03; 6, Fox Lauren, Flat, 21:11; 7, Skye Miner, Butte High, 21:26; 8, Kallie Spraggins, Fergus, 21:29; 9, Jesse Mitommaso, Skyview, 21:33; 10, Chloe Braulick, GFH, 21:45.

No. 6 runners
1, Libby Tollefson, Senior, 19:28; 2, Kaitlin Carey, Boz, 19:31; 3, Alison Smyth, West, 20:41; 4, Sullivan Summer, Butte High, 20:53; 5, Danielle Miller Big Sky, 21:39; 6, Bri Ori, Flat, 21:43; 7, Aly Whitt, GFH, 21:44; 8, Lainey Jones, CMR, 21:57; 9, Mallory McPherson, Fergus, 22:03; 10, Emily Nowell, Hellgate, 22:20.

No. 7 runners
1 Phoebe Tollefson, Senior, 20:20; 2, Megan Beam, West, 20:36; 3, Kathleen Barth, Flat, 20:56; 4, Gabby Krevat, Boz, 21:20; 5, Hueftle Brooke, Butte High, 21:38; 6, Emily Daniels, Fergus, 21:51; 7, Amanda Smith, Cascade, 22:15; 8, Cami Thompson, Skyview, 22:45; 9, Alishia White, GFH, 22:54; 10, Sarah Keller, Willow Creek,23:12.