CAPITAL CITY 7 OF 7 XC MEET
10/6/05

Bill Roberts Golf Course, Helena


Boys
School score races 1-7
Flathead 7; Bozeman 18; Helena 32; B. West 40; Big Sky 42; Skyview 47; Capital 48; Great Falls 63; Browning 67; B. Senior 72; M. Loyola 91; Manhattan 95; Belgrade 96; Havre 97; Hellgate 109; Butte 111; Sentinel 122; Cut Bank 123; CMR 140; Gardiner 141; Centerville/Belt 153; Great Falls Central 158; Anaconda 159; Manhattan Christian 162; Whitehall 163; Townsend 166; Butte Central 167; Boulder 168; Harrison 168; Lincoln 170.

Top 10 Individual finishers
Race 1
1. Elliot Welder, Flathead, 15:47; 2. Nolan Realbird, Skyview, 15:54; 3. Joel Bischoff, Helena, 16:03; 4. Daniel Jackson, Bozeman, 16:20; 5. Eric Oravsky, B. Senior, 16:22; 6. Riley Readron, Great Falls, 16:22; 7. Forrest Lumpry, Big Sky, 16:28; 8. Aaron Little, Townsend, 16:38; 9. Joe Stusek, B. West, 16:39; 10. Brian Potter, Manhattan, 16:49.
Race 2
1. Seth Grossman, Flathead, 16:08. 2. Alex Brekke, Bozeman, 16:16; 3. Hunter Nelson, Big Sky, 16:31; 4. Josh Keller, B. West, 16:38; 5. Terran Guardipee, Great Falls, 16:49. 6. Birch Haraden, B. Skyview, 16:50; 7. Andrew Michaelis, Capital, 16:51; 8. Zac Barrett, Manhattan, 17:01; 9. Brian Haseman, Helena, 17:11; 10. Brian Holden, Missoula Loyola, 17:20.
Race 3
1. John Fairweather, Flathead, 16:16; 2. Mike Barker, Helena, 16:52; 3. Josh Schmitt, B. West, 16:55; 4. Devin Cowan, Bozeman, 16:55; 5. Eric Larson, Big Sky, 17:05; 6. Patrick Paradis, Capital, 17:08; 7. Josh Dean, Skyview, 17:12; 8. Tyson Vanderby, Manhattan, 17:20; 9. Ford Smith, Gardiner, 17:21; 10. Jade Nystrom, Havre, 17:44.
Race 4
1. Sean Clark, Flathead, 16:31; 2. David Steinbacher, Bozeman, 16:37; 3. Kenny Hornug, Skyview, 16:59; 4. Andy Metropoulos, Helena, 17:01. 5. Michael Frank, B. West, 17:04; 6. Morgan Lewis, Capital, 17:30; 7. Jay Wells, Hellgate, 17:33; 8. Josh Tailfeathers, Browning, 17:44; 9. Drew Burfeind, Big Sky, 17:45; 10. Trent Sprenkle, B. Senior, 17:53.
Race 5
1. Justin Barth, Flathead, 16:46; 2. Andy Burns, Bozeman, 16:55; 3. Derek Daniels, Helena, 17:13; 4. David Thompson, Skyview, 17:15; 5. TJ Murgel, Capital, 17:36; 6. Ron Ingraham, Browning, 17:41; 7. Kyle Kienitz, B. Senior, 17:41; 8. Brian Stelling, Great Falls, 17:51; 9. Joe Hurd, Missoula Loyola, 18:07; 10. Kenny Tritz, Big Sky, 18:13.
Race 6
1. Carl Nystuen, Flathead, 16:47; 2. Ken Jenkins, Bozeman, 17:22; 3. Jason Rapaport, Capital, 17:28; 4. Cody Lund, Big Sky, 17:37; 5. Brian Dukart, Billings West, 17:41; 6. Taylor Mader, Helena, 17:47; 7. Dylan Desrosier, Browning, 18:02; 8. Patrick Courtnage, Billings Senior, 18:13; 9. Anthony Young, Manhattan, 18:21; 10. Jacques Dupuis, Great Falls, 18:36.
Race 7
1. Seth Svennungsen, Flathead, 16:44; 2. Tanner Clark, Bozeman, 16:49; 3. Richie Romersa, B. West, 17:11; 4. Riley McDowell, Big Sky, 17:43; 5. Andy Johnson, Helena, 17:49; 6. DJ Fish, Browning, 17:51; 7. Jake Clarimont, Capital, 17:56; 8. Mike Butler, Great Falls, 18:53; 9. Travis Hutchinson, B. Senior, 18:57; 10. Justin McLeod, Havre, 18:58.

Girls Results
Team
Bozeman 13; Flathead 15; B. Senior 17; Capital 32; Butte 46; B. West 60; Havre 68; Fergus 76; Helena 79; CMR 85; Big Sky 87; Great Falls 92; Sentinel 99; Skyview 102; Cut Bank 115; M. Loyola 116; Lincoln 122; Hellgate 125; Anaconda 132; Browning 132; Whitehall 133; Manhattan 135; Boulder 139; Belgrade 145; Harrison 148; Centerville/Belt 149; Manhattan 157; Augusta 161; Great Falls Central 162; Butte Central 162; Townsend 170.
Race 1
1. Katie Gilboy, Capital, 18:41; 2. Bridgette Hoenke, B. Senior, 18:47; 3. Kate Dolan, Bozeman, 18:57; 4. elysia Andrews, Flathead, 18:58; 5. Emmylynn Bentley, Fergus, 19:03; 6. Caitlin Stone, Sentinel, 19:40; 7. Elizabeth Mancuso, Skyview, 19:46; 8. Darci Briere, Havre, 19:51; 9. Kala Jauquet, Butte, 10:13; 10. Hilary Palakovich, Whitehall, 10:18.
Race 2
1. Auriele Fain, B. Senior, 19:09; 2. Tera Klein, Flathead, 19:15; 3. Emily Allsion, Bozeman, 19:24; 4. Sabrina Smith, Capital, 19:27; 5. Abby Stusek, B. West, 19:54; 6. Kaci Hockaday, Butte, 20:07; 7. Sydney Best, CMR, 20:21; 8. McKayla Patterson, Havre, 20:26; 9. Alexis Digiovine, Butte Central, 20:51; 10. Sarah Giuliani, M. Loyola, 21;09.
Race 3
1. Tayte Crantson, Bozeman, 19:33; 2. Cara Lehman, B. Senior, 19:47; 3. Shannon Ross, Flathead, 19:55; 4. Julie Walsh, B. West, 20:10; 5. Cassidy Wendell, Whitehall, 20:35; 6. Ashley Kropp, Capital, 20:42; 7. Brianne Dewitt, Helena, 20:55; 8. Chelsie Stevens, Skyview, 21:04; 9. Erica Hanson, Big Sky, 21:05; 10. Brittnee Sayler, Butte, 21:11.
Race 4
1. Erika Flowers, Bozeman, 19:44; 2. Riata Booky, Flathead, 19:45; 3. Bethany Strutz, B. Senior, 20:24; 4. Meredith Hanson, Havre, 20:31; 5. Jerin Stanger, Capital, 20:37; 6. Summer Weasel, Big Sky, 21:10; 7. Skye Miner, Butte, 21:12; 8. Tessa Boehnke, Belgrade, 21:27; 9. Asia Hege, M. Loyola, 21:28; 10. Layla Mathis, Helena, 21:37.
Race 5
1. Gillian Goodrich, Bozeman, 20:05; 2. Heidi Windauer, Flathead, 20:07; 3. Libby Tollefson, B. Senior, 20:08; 4. Connie Mundt, Capital, 20:41; 5. Brooke Hueftle, Butte, 21:15; 6. Krstine Kelgtren, Havre, 21:27; 7. Alison Smyth, B. West, 21:32; 8. Dawn Deininger, Helena, 21:32; 9. Jade Johnstone, Great Falls, 21:40; 10. Austin Klinger, CMR, 21:41.
Race 6
1. Andrea Yager, Flathead, 20:26; 2. Ase Carlson, Bozeman, 20:40; 3. Phoebe Tollefson, B. Senior, 20:48; 4. Adrienne Taylor, Capital, 21:15; 5. Summer Sullivan, Butte, 21:26; 6. Tahni Edmo, Browning, 21:34; 7. Cassie Holm, B West, 21:35; 8. Ashley Montelius, Big Sky, 21:39; 9. Rebecca Burbach, CMR, 21:53; 10. Kelly Jones, Helena, 21:55.
Race 7
1. Lyz Myers, Flathead, 21:12; 2. Elizabeth Spartas, Bozeman, 20:49; 3. Amanda Piatte, Billings senior, 21:17; 4. Courtney Reichhardt, Butte, 22:02; 5. Debra Bleim, B. West, 22:11; 6. Morgan hecht, Fergus, 22:30. 7. Whitney Giulio, Boulder, 22:32; 8. Amy Surbrugg, Capital, 22:43; 9. Amanda Morris, CMR, 22:49; 10. Danielle Miller, Big Sky, 22:50.