HAVRE INVITE VAR BOYS AT HAVRE, MT
10/02/04

 

 

*MEN'S 3 Mile (Team Results) -- Moose Jaw Varsity Boys 62; Browning
Varsity Boys 63; Wetaskiwin Varsity Boys 64; Cut Bank Boys 72; Havre
Varsity Boys 108; Glasgow Varsity Boys 175; Dodson/Whitewater 185; Wolf
Point Varsity Boys 225; Shelby Varsity Boys 233; Harlem Varsity Boys
260; Centerville Var Boys 269.

MEN'S 3 Mile (Individuals) -- 1. Josh Chow, Moose Jaw Varsity Boys,
16:30.7; 2. Jaden Ostapowitch, Wetaskiwin Varsity Boys, 16:56.6; 3.
Nathen Sporber, Wetaskiwin Varsity Boys, 17:07.4; 4. Andrew Gilham, Cut
Bank Boys, 17:13.9; 5. Javin Sissons, Wetaskiwin Varsity Boys, 17:14.1;
6. Ben Jacobsen, Cut Bank Boys, 17:29.1; 7. George Madman, Browning
Varsity Boys, 17:36.9; 8. Andrew Cassidy, Moose Jaw Varsity Boys,
17:40.9; 9. Edwin Cree Medicine, Browning Varsity Boys, 17:44.2; 10. Ron
Ingraham, Browning Varsity Boys, 17:47.7; 11. Marcus Campbell, Havre
Varsity Boys, 17:50.7; 12. Wacey Mtn Chief, Heart Butte HS Boys,
17:55.7; 13. Matthew Bullchild, Browning Varsity Boys, 18:00.9; 14. Lee
Leendorf, Wolf Point Varsity Boys, 18:05.0; 15. Byron Meeks, Cut Bank
Boys, 18:10.6; 16. Tyler Crossley, Havre Varsity Boys, 18:12.0; 17. Iain
McMaster, Moose Jaw Varsity Boys, 18:14.7; 18. Logan Cochrane, Moose Jaw
Varsity Boys, 18:22.2; 19. Kyle Baltrusch, Havre Varsity Boys, 18:25.0;
20. Steve Blair, Cut Bank Boys, 18:28.3; 21. Eric Wiebe, Moose Jaw
Varsity Boys, 18:33.3; 22. Phillip DeCelles, Dodson/Whitewater, 18:33.9;
23. Adam Olson, Glasgow Varsity Boys, 18:36.8; 24. Tony Alvestad, Shelby
Varsity Boys, 18:39.2; 25. Doug Turner, Glasgow Varsity Boys, 18:41.0;
26. McKenzie RidesAtTheDoor, Browning Varsity Boys, 18:41.4; 27. Aaron
Felske, Wetaskiwin Varsity Boys, 18:41.6; 28. Ryan Hunsley, Wolf Point
Varsity Boys, 18:44.1; 29. Roger VanHeron, Wetaskiwin Varsity Boys,
18:45.9; 30. Dan Winkowitsch, Cut Bank Boys, 18:48.3; 31. Jeff Hedstrom,
Havre Varsity Boys, 18:52.0; 32. Josh Tailfeathers, Browning Varsity
Boys, 18:58.7; 33. Bryan Paridon, Dodson/Whitewater, 19:03.9; 34. Marlin
Blackwolf, Browning Varsity Boys, 19:07.2; 35. Justin McLeod, Havre
Varsity Boys, 19:08.2; 36. Jeremy Johnson, Glasgow Varsity Boys,
19:11.6; 37. Paul Kirwan, Wetaskiwin Varsity Boys, 19:14.1; 38. Ed
Moore, Harlem Varsity Boys, 19:17.8; 39. Mike Welch, Havre Varsity Boys,
19:20.1; 40. Mark Fretheim, Shelby Varsity Boys, 19:20.5; 41. Neal
Knowlton, Centerville Var Boys, 19:28.6; 42. Paul Warren,
Dodson/Whitewater, 19:31.7; 43. Ben Wilson, Glasgow Varsity Boys,
19:38.4; 44. Jacob Verploegen, Havre Varsity Boys, 19:38.6; 45. Gage
Steiner, Cut Bank Boys, 19:44.8; 46. Charlie Broctur, Dodson/Whitewater,
19:55.6; 47. Matthew Dolphay, Dodson/Whitewater, 19:58.0; 48. Justin
Wells, Heart Butte HS Boys, 19:59.5; 49. William DeCelles,
Dodson/Whitewater, 20:01.5; 50. Frank Webb, Dodson/Whitewater, 20:08.0.

51. Dillon O'Fallon, Centerville Var Boys, 20:12.5; 52. Bryan Flammond,
Cut Bank Boys, 20:16.0; 53. Jerimi Ruthrford, Harlem Varsity Boys,
20:20.3; 54. Johnny Emtman, Glasgow Varsity Boys, 20:30.3; 55. Scott
Fretheim, Shelby Varsity Boys, 20:32.5; 56. Connor Green, Harlem Varsity
Boys, 20:55.8; 57. Tyson Tjon, Wolf Point Varsity Boys, 21:11.0; 58. Sam
Sweeney, Centerville Var Boys, 21:20.8; 59. Nate Mount, Harlem Varsity
Boys, 21:23.2; 60. Kyle Stewart, Shelby Varsity Boys, 21:27.6; 61. Joe
Miszler, Centerville Var Boys, 21:40.7; 62. Tim Olson, Shelby Varsity
Boys, 22:01.8; 63. Callen Bighorn, Brockton Varsity Boys, 22:03.5; 64.
Vance Bigby, Harlem Varsity Boys, 22:11.8; 65. Ty Mount, Harlem Varsity
Boys, 22:13.3; 66. Eric Plumage, Harlem Varsity Boys, 22:17.4; 67. Dan
Spencer, Harlem Varsity Boys, 22:29.2; 68. Jared Fyfe, Wolf Point
Varsity Boys, 22:40.3; 69. Carlos Morales, Harlem Varsity Boys, 23:01.3;
70. Joe Sweeney, Centerville Var Boys, 23:13.1; 71. Kameron Gilham,
Harlem Varsity Boys, 23:36.6; 72. Claine RainingBird, Wolf Point Varsity
Boys, 23:48.7; 73. Corbet Wilson, Wolf Point Varsity Boys, 25:12.1;*

 

 

10/02/04 Women's XCountry Newspaper Results

HAVRE INVITE VAR GIRLS AT HAVRE, MT
10/02/04*

 

 

WOMEN'S 3 Mile (Team Results) -- Havre Var Girls 27; Cut Bank Girls 58;
Glasgow Varsity Girls 74; Fergus VG 96; Browning Varsity Girls 133;
Harlem Varsity Girls 175; Dodson/Whitewater Varsity Girls 201.

WOMEN'S 3 Mile (Individuals) -- 1. Janelle Williamson, Wetaskiwin
Varsity Girls, 19:09.6; 2. Jayme Larson, Glasgow Varsity Girls, 19:54.0;
3. Kailey Smith, Moose Jaw Varsity Girls, 19:56.5; 4. McKayla Patterson,
Havre Var Girls, 20:06.0; 5. Sonya Rogers, Fergus VG, 20:10.9; 6.
Samantha Rogers, Moose Jaw Varsity Girls, 20:14.8; 7. Nadine Mann,
Cascade Varsity Girls, 20:21.7; 8. Amy McLain, Havre Var Girls, 20:28.1;
9. Della Tromblee, Cut Bank Girls, 20:37.2; 10. Darci Briere, Havre Var
Girls, 20:55.8; 11. Mandi Nystrom, Havre Var Girls, 20:59.9; 12. Becca
Hilliard, Havre Var Girls, 21:00.8; 13. Marlesa Moore, Shelby Varsity
Girls, 21:08.4; 14. Emily Babcock, Cut Bank Girls, 21:09.4; 15. Jordan
Kennedy, Cut Bank Girls, 21:09.7; 16. Christina Armstrong, Havre Var
Girls, 21:12.4; 17. Millie Jo McIntyre, Glasgow Varsity Girls, 21:13.2;
18. Haleigh Skillman, Shelby Varsity Girls, 21:24.0; 19. Sperry
DesRosier, Browning Varsity Girls, 21:28.4; 20. Kelly Pankratz, Malta
Varsity Girls, 21:40.4; 21. Kelsey Malsam, Havre Var Girls, 21:40.8; 22.
Cayla DeBoo, Valier HS Girls, 21:45.6; 23. Samantha Halko, Centerville
Varsity Girls, 21:48.5; 24. Kathy Running Crane, Browning Varsity Girls,
21:49.4; 25. Deena DeVries, Cut Bank Girls, 21:56.7; 26. Kara Wesen,
Glasgow Varsity Girls, 22:08.3; 27. Janice Froman, Cut Bank Girls,
22:13.7; 28. Mary Blair, Cut Bank Girls, 22:15.1; 29. Katie Kohler,
Fergus VG, 22:21.3; 30. Janelle Johnson, Glasgow Varsity Girls, 22:27.3;
31. Caitlin Fox, Fergus VG, 22:27.7; 32. Angela Edwards, Glasgow Varsity
Girls, 22:28.0; 33. Emily Damby, Fergus VG, 22:38.2; 34. Olivia Main,
Harlem Varsity Girls, 22:39.3; 35. Sharlie Mtn. Chief, Heart Butte HS
Girls, 22:42.3; 36. Kallie Olds, Cascade Varsity Girls, 22:45.6; 37.
Courtney Gilbert, Cut Bank Girls, 22:49.7; 38. Morgan Hecht, Fergus VG,
23:02.8; 39. Tara Sebek, Fergus VG, 23:14.1; 40. Ashia Webbe, Wolf Point
Varsity Girls, 23:16.6; 41. Stephanie Tail Feathers, Heart Butte HS
Girls, 23:18.2; 42. Lauryl Kitson, Cascade Varsity Girls, 23:21.1; 43.
Chelsea Morales, Harlem Varsity Girls, 23:22.0; 44. Julie Nelson,
Glasgow Varsity Girls, 23:37.6; 45. Kim Swanson, Glasgow Varsity Girls,
23:39.7; 46. Amanda Johnson, Dodson/Whitewater Varsity Girls, 23:42.6;
47. Ranee Mathern, Fergus VG, 23:54.4; 48. Shannel LaMott, Browning
Varsity Girls, 24:03.1; 49. Melissa Running Crane, Browning Varsity
Girls, 24:03.3; 50. Shaneal BullChild, Browning Varsity Girls, 24:36.6.

51. Idalee Mtn. Chief, Heart Butte HS Girls, 24:48.7; 52. Bobbie Bear,
Dodson/Whitewater Varsity Girls, 24:49.8; 53. Heather Parsons, Browning
Varsity Girls, 25:00.0; 54. Fallon Brown, Malta Varsity Girls, 25:08.9;
55. Gemma Rides At The Do, Harlem Varsity Girls, 25:16.5; 56. Noelle
Boe, Harlem Varsity Girls, 25:33.6; 57. Rhonda Battaplia, Wetaskiwin
Varsity Girls, 25:36.8; 58. Vania Bighorn, Brockton Varsity Girls,
25:38.3; 59. Tessa Olsen, Dodson/Whitewater Varsity Girls, 25:41.1; 60.
Starlynn Carrywater, Harlem Varsity Girls, 25:56.1; 61. Kira Foote, Wolf
Point Varsity Girls, 26:12.9; 62. Carlissa No Runner, Browning Varsity
Girls, 26:13.1; 63. Emma Padgett, Valier HS Girls, 27:00.8; 64. Crystal
Little Owl, Harlem Varsity Girls, 27:07.3; 65. Laci Depuydt,
Dodson/Whitewater Varsity Girls, 27:30.8; 66. Katie Smith, Malta Varsity
Girls, 27:46.3; 67. Erica Sansaver, Brockton Varsity Girls, 28:00.4; 68.
Whitney Lumsden, Dodson/Whitewater Varsity Girls, 28:00.5; 69. Terrian
Edmo, Heart Butte HS Girls, 28:29.0; 70. Shantel Lett, Dodson/Whitewater
Varsity Girls, 28:36.0; 71. Jamie Lee Fox, Harlem Varsity Girls,
29:06.3; 72. Belinda Horn, Dodson/Whitewater Varsity Girls, 29:10.9; 73.
Julie Hunter, Malta Varsity Girls, 29:40.8; 74. Ashley Breding, Valier
HS Girls, 31:53.9;