RACE: Class B Boys 41st Annual Montana State X-Country Meet - Bill Roberts Golf Course - Helena 10/23/04
----------- TIME -----------
PLACE SCHOOL SCORE TEAM PLACING 1st - 6th 1st 5th Split
1 Missoula Loyola Sacred Heart 70 9 10 15 17 19 24 17:05 17:51 :46
2 Poplar High School 76 2 3 8 25 38 76 16:22 18:22 2:00
3 Cut Bank High School 121 6 7 31 34 43 90 16:53 18:36 1:43
4 Thompson Falls High School 155 11 14 33 36 61 73 17:08 19:10 2:02
5 Jefferson Cnty HS & Whitehall 161 12 26 27 47 49 63 17:11 18:43 1:32
6 Plains High School 205 1 23 39 57 85 114 15:38 20:11 4:33
7 Glasgow/Opheim High Schools 219 20 35 46 53 65 89 17:51 19:17 1:26
8 Lodge Grass High School 233 18 44 54 58 59 66 17:50 19:07 1:17
9 Darby High School 243 13 16 50 72 92 107 17:19 20:28 3:09
10 Shelby High School 244 28 37 45 56 78 99 18:01 19:40 1:39
11 St. Labre High School- Ashland 264 30 42 48 67 77 80 18:04 19:38 1:34
12 Manhattan Christian HS 279 29 51 60 69 70 71 18:02 19:24 1:22
13 Wolf Point High School 369 22 40 86 108 113 116 17:52 22:14 4:22
14 Harlem High School 373 41 62 81 93 96 103 18:25 20:41 2:16
15 Lincoln County HS - Eureka 455 5 98 111 120 121 122 16:43 32:10 15:27
16 Red Lodge High School 533 87 95 115 117 119 20:12 25:04 4:52
Arlee High School NO SCORE 74 88 101 109 19:29
Huntley Project High School NO SCORE 52 55 64 104 18:57
Lame Deer High School NO SCORE 68 94 19:23
Manhattan Public High School NO SCORE 4 21 16:37
Broadwater HS - Townsend NO SCORE 75 84 97 19:32

PLACE TIME #### NAME SCHOOL YEAR

1 15:38 624 DANE STEWARD Plains High School Senior
2 16:22 631 JAMES EDER Poplar High School Senior
3 16:30 630 MATTHEW AYERS Poplar High School Senior
4 16:37 614 BRIAN POTTER Manhattan Public High School Junior
5 16:43 590 THERON TRUMAN Lincoln County HS - Eureka Junior
6 16:53 537 ANDREW GILHAM Cut Bank High School Senior
7 16:54 540 BEN JACOBSEN Cut Bank High School Sophomore
8 16:59 633 BRANDON HESS Poplar High School Senior
9 17:05 616 JAKE GRIMSTAD Missoula Loyola Sacred Heart Senior
10 17:07 617 ALEX TABISH Missoula Loyola Sacred Heart Senior
11 17:08 659 DEREK NAEGELI Thompson Falls High School Junior
12 17:11 571 FORREST LEWTON Jefferson Cnty HS & Whitehall Senior
13 17:19 546 NOAH STOUT Darby High School Junior
14 17:22 660 SHANE DONALDSON Thompson Falls High School Freshman
15 17:36 618 BEN KAPPELMAN Missoula Loyola Sacred Heart Senior
16 17:37 544 MICHAEL ABRAHAMSEN Darby High School Junior
17 17:44 621 PAUL DALLAPIAZZA Missoula Loyola Sacred Heart Junior
18 17:50 596 WOODROW SPRINGFIELD Lodge Grass High School Junior
19 17:51 619 ERIC PHILLIPS Missoula Loyola Sacred Heart Senior
20 17:51 560 ADAM OLSON Glasgow/Opheim High Schools Senior
21 17:51 615 TYSON VANDERBY Manhattan Public High School Freshman
22 17:52 664 LEE LOENDORF Wolf Point High School Junior
23 17:52 625 ROBERT CHILDRESS Plains High School Senior
24 17:53 622 JOHN EIKENS Missoula Loyola Sacred Heart Junior
25 17:55 632 MOSES DIONNE Poplar High School Senior
26 17:57 573 LAYNE GLAUS Jefferson Cnty HS & Whitehall Junior
27 17:58 572 CODY WOOLPERT Jefferson Cnty HS & Whitehall Freshman
28 18:01 641 DANIEL BRIDGE Shelby High School Senior
29 18:02 609 MARK EEKOFF Manhattan Christian HS Junior
30 18:04 650 JACOB MORNING St. Labre High School- Ashland Junior
31 18:06 541 BYRON MEEKS Cut Bank High School Sophomore
32 18:08 620 MATT LOVEJOY Missoula Loyola Sacred Heart Junior
33 18:10 661 JACOB NAEGELI Thompson Falls High School Freshman
34 18:11 539 STEVE BLAIR Cut Bank High School Sophomore
35 18:15 562 DOUG TURNER Glasgow/Opheim High Schools Junior
36 18:18 658 TYLER ENGREBRETSON Thompson Falls High School Senior
37 18:19 643 MARK FRETHEIM Shelby High School Sophomore
38 18:22 635 KLANE ATKINSON Poplar High School Sophomore
39 18:22 626 NATHAN COLE Plains High School Sophomore
40 18:22 665 RYAN HUNSLEY Wolf Point High School Sophomore
41 18:25 975 ED MOORE Harlem High School Sophomore
42 18:26 654 TAYLOR REAL BIRD St. Labre High School- Ashland Sophomore
43 18:36 543 GAGE STEINER Cut Bank High School Junior
44 18:37 597 KEVIN YAZZIE Lodge Grass High School Junior
45 18:38 642 SCOTT FRETHEIM Shelby High School Junior
46 18:39 561 JERMEY JOHNSON Glasgow/Opheim High Schools Senior
47 18:41 576 CODY O'DONNELL Jefferson Cnty HS & Whitehall Senior
48 18:42 651 CODY GION St. Labre High School- Ashland Junior
49 18:43 574 NELSON GODBOLT Jefferson Cnty HS & Whitehall Sophomore
50 18:47 545 SCOTT THEISSEN Darby High School Senior
51 18:48 605 BRETT HEIDEMA Manhattan Christian HS Junior

52 18:57 570 CRIS REMINGTON Huntley Project High School Sophomore
53 19:01 563 BEN WILSON Glasgow/Opheim High Schools Freshman
54 19:02 601 LOVIS JEVVERSON Lodge Grass High School Junior
55 19:03 568 TYLER TEMPERO Huntley Project High School Senior
56 19:03 644 TONY ALVESTAD Shelby High School Sophomore
57 19:05 986 MATTHEW WILLIAMSON Plains High School Sophomore
58 19:05 598 LARIN BLACK EAGLE Lodge Grass High School Senior
59 19:07 599 FRANK YELLOWTAIL Lodge Grass High School Junior
60 19:09 610 ROBERT FLIKKEMA Manhattan Christian HS Senior
61 19:10 657 RYAN CHAN Thompson Falls High School Senior
62 19:14 978 CONNOR GREEN Harlem High School Sophomore
63 19:14 578 RYAN HUNT Jefferson Cnty HS & Whitehall Senior
64 19:15 569 TRAVIS GRICE Huntley Project High School Junior
65 19:17 564 JOHNY EMTMAN Glasgow/Opheim High Schools Junior
66 19:17 600 VINCENT MEDICINE HORSE Lodge Grass High School Sophomore
67 19:21 656 THOMAS HORN St. Labre High School- Ashland Junior
68 19:23 581 KADE TEETH Lame Deer High School Senior
69 19:23 606 DREW HOEKEMA Manhattan Christian HS Sophomore
70 19:24 607 PATRICK SINNEMA Manhattan Christian HS Sophomore
71 19:26 611 TRISTAN HODGSON Manhattan Christian HS Freshman
72 19:27 550 BRAD THEISSEN Darby High School Sophomore
73 19:28 663 RYAN SOL Thompson Falls High School Freshman
74 19:29 532 TODD ESPINOZA Arlee High School Sophomore
75 19:32 534 BOBBY KEELE Broadwater HS - Townsend Senior
76 19:36 634 WYATT ATKINSON Poplar High School Junior
77 19:38 653 LANCE DENNIS St. Labre High School- Ashland Junior
78 19:40 645 BRYAN MOORE Shelby High School Junior
79 19:44 575 NATHANIEL KALLBERG Jefferson Cnty HS & Whitehall Junior
80 19:46 652 KEVIN PRETTY ON TOP St. Labre High School- Ashland Junior
81 19:49 976 JORDAN MOUNT Harlem High School Junior
82 19:50 655 SCOTT RUSELL St. Labre High School- Ashland Sophomore
83 20:03 602 ROMAN BELLROCK Lodge Grass High School Junior
84 20:06 536 TANNER MCLAREN Broadwater HS - Townsend Junior
85 20:11 628 JOSHUA BANTAM Plains High School Senior
86 20:11 666 DAVID PETERSEN Wolf Point High School Junior
87 20:12 640 JAN LIEBNITZKY Red Lodge High School Senior
88 20:19 531 MATT BAKER Arlee High School Sophomore
89 20:22 565 TOM WHITMAN Glasgow/Opheim High Schools Sophomore
90 20:24 542 RYAN BAHR Cut Bank High School Senior
91 20:25 608 RILEY KIMM Manhattan Christian HS Senior
92 20:28 548 PAUL ABRAHAMSEN Darby High School Freshman
93 20:36 981 KAMERON GILHAM Harlem High School Freshman
94 20:39 580 NOLAN LIMBERHAND Lame Deer High School Freshman
95 20:40 639 ROBBY RINGER Red Lodge High School Senior
96 20:41 977 JERIMI RUTHERFORD Harlem High School Junior
97 20:42 535 ANDREW CHRISTENSEN Broadwater HS - Townsend Sophomore
98 20:47 591 JAY ROBERTS Lincoln County HS - Eureka Junior
99 20:59 647 DYLAN WEISHAAR Shelby High School Sophomore
100 21:01 646 TIM ODSON Shelby High School Sophomore
101 21:09 530 GUS AZURE Arlee High School Sophomore
102 21:12 538 DANIEL WINKOWITSCH Cut Bank High School Senior
103 21:15 980 CARLOS MORALES Harlem High School Freshman
104 21:16 567 MATT BICK Huntley Project High School Senior
105 21:21 979 NATE MOUNT Harlem High School Sophomore
106 21:25 662 BRYANT NORMANDEAU Thompson Falls High School Freshman
107 21:30 547 CONRAD DEAN Darby High School Junior

108 21:32 668 JARED FYFE Wolf Point High School Sophomore
109 21:34 533 SETH HERSHMAN Arlee High School Sophomore
110 21:35 549 JARDEN CARLAT Darby High School Freshman
111 21:36 592 GRAHAM COOK Lincoln County HS - Eureka Senior
112 21:46 566 RYLAN NICHOLS Glasgow/Opheim High Schools Senior
113 22:14 667 TYSON TJON Wolf Point High School Sophomore
114 22:14 629 SCOTT PICKERING Plains High School Junior
115 22:29 637 ALEC SHORT Red Lodge High School Sophomore
116 23:26 669 CLAINE RAINING BIRD Wolf Point High School Freshman
117 23:33 638 GREG BLAND Red Lodge High School Senior
118 24:18 670 CORBET WILSON Wolf Point High School Junior
119 25:04 636 DREW SCHOENING Red Lodge High School Freshman
120 27:51 594 CLIFTON GRAVELLE Lincoln County HS - Eureka Junior
121 32:10 593 ANTHONY LAYTON Lincoln County HS - Eureka Senior
122 40:52 595 LINCOLN KROFT Lincoln County HS - Eureka Junior